تجربه کاربری چیست و از کجا شروع کنیم؟


what is user experience

طراحی تجربه کاربری یعنی چی؟

چرا تجربه کاربرها مهمه؟ طراحان تجربه کاربری چه کاری باید انجام بدن و چطور این تجربه طراحی می شه؟ بزارید اینجوری بگم! در سرتاسر دنیا همه شرکت‌ ها و کمپانی های بزرگ که دارن محصولاتی رو طراحی و تولید می‌کنن که در نهایت به دست من و شما می‌رسه و ازشون استفاده می‌کنیم تا به حال شده محصولی را خریداری کنید و از استفادش کلافه بشید یا محصولی رو تهیه کنید که از کار کردن با آن لذت ببرید و زمان زیادی نگه اش دارید؟ یا وارد سایتی بشید و خیلی سردرگم به نیازتون نرسید و یا برعکس وارد سایتی بشد و از چرخیدن تو سایت لذت ببرید و ساعت ها براش زمان صرف کنید؟ و احساس کنید دیگه این، همونیه که شما میخواید…

با دیجی موند همراه باشید

تجربه های خوب و بدی که ما در استفاده از محصول تولید شده داریم که باعث میشه اونها رو بخریم و یا نخریم. طراحی تجربه کاربری یعنی ایجاد حس خوب در کاربر. یعنی محصول یا سرویسمون طوری طراحی بشه که کاربر بفهمد دقیقا همان چیزی هست که او میخواهد.بخش های مختلفی مانند استفاده راحت(usability) ، سودمندی و فایده(useful) ، رابط کاربری (UI) و بسیاری موارد دیگه درکنار هم میتوانند آن تجربه خوب را برای کاربر بسازند. برای طراحی یک تجربه شگفت انگیز ، درنظر گرفتن دغدغه های کاربران و ارائه یک راه حل و رفع مشکلات ها میتواند تاثیر بسیار خوبی بگذارد. طبیعتا وقتی این تجربه‌ها تا این حد مهم هستن که روی تصمیم‌گیری‌های ما تاثیر مستقیم دارن، یک صعنتی هم بوجود میاد که تمرکزش روی خلق تجربه‌های شیرین‌تر برای کاربران باشه. که به این صنعت میگن صنعت تجربه‌کاربری. تجربهٔ کاربری در ویکی پدیا اینطور تعریف شده: تجربه کاربری به انگلیسی: User Experience به اختصار UX شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر دربارهٔ استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربهٔ کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزش‌مند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گسترهٔ تجربهٔ کاربری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تجربهٔ کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن آنها نقش می‌بندد. از آن جایی که تجربهٔ کاربری دربارهٔ ادراک‌های فردی و تفکراتی در رابطه با سامانه است، می‌توان تا حدی به عنوان یک امر ذهنی، نظری و درونی(سوبژکتیو) در نظر گرفته شود. هم‌چنین تجربهٔ کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم در طول زمان با توجه به تغییرات در شرایط استفاده و نیز گسترش یافتن زمینه‌های کاربرد آن، تغییر می‌کند اصطلاح تجربهٔ کاربری توسط دونالد نورمن در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ ابداع شد و کاربرد گسترده‌تری پیدا کرد . .


تیم محتوای   دیجی موند

هم بنیان گذار و مدیر کسب و کار دیجی موند

از حدودا ۳ سال گذشته، تمرکز کاری و یادگیری ما حول محور کارآفرینی، توسعه کسب و کارها و استارتاپ های آنلاین و مباحث دیجیتال مارکتینگ بوده و از اینکه دانش و تجربیات مان را با دیگران به اشتراک بگذاریم، لذت می بریم. با دیجی موند همراه باشید.

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
معرفی استارتاپ اینفوگرام - مرکز تخصصی اینفوگرافیک
با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
5 گام بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها
حضور قدرتمندی از برندتون در فضای آنلاین به جا بگذارید

مطالب پیشنهادی

ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
6 روش بازاریابی آنلاین مناسب برای هر نوع کسب و کاری
ایمیل مارکتینگ، یک گنج رو به فراموشی
5 گام بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها
5 پیشنهاد بازاریابی محتوا برای آژانس‌های مسافرتی-قسمت اول

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."