راهبرد بازاریابی فروشگاه اینترنتی - بخش اول : توجه به بایدها


How to create an effective strategy to promote online shop

یکی از مهمترین مراحل تبیین راهبردِ دیجیتال برندیگ، مشخص کردن معیار های قابل اندازه گیری و کلیدی در اجرا می باشد. برای شروع به تعدادی از آنها در این مقاله اشاره شده و می توانید با کمک آن، شاخصه های مهم را برای ارزیابی بازدهی اندازه گیری کنید. با دیجی موند همراه باشید.

اگر صاحب فروشگاه اینترنتی هستید یا تصمیم ورود به این حوزه را دارید؛ حتماً متوجه انبوه تبلیغات و فروشگاه های آنلاین که مثل قارچ در فضای مجازی بیرون آمده اند، شده اید. کلمه "قارچ" را برای این به کار می بریم چون اکثریت فروشگاه های اینترنتی موجود در ایران از اجرای ضعیف رنج می برند و مخاطبین آن به محض ورود به سایت متوجه طراحی نامناسب و ناکارآمدی آن می شوند و نتیجتاً رغبت به خرید ندارند و اعتماد نمی کنند.

 • نگاه و برخورد اشتباه به فروش آنلاین

استفاده از قالب های آماده و بی کیفیت، در نظر نگرقتن تجربه کاربری به ویژه در موبایل، روند معیوب از مشاهده کالا تا تکمیل خرید، عدم موجودیت کالا یا اشتباه در موجودی ثبت شده، انبار غیر یکپارچه و تماس عدم موجودی از فروشگاه پس از ثبت سفارش کاربر، همگی از معذلات اکثریت فروشگاه های موجود هستند که نیازی به ذکر مثال در این خصوص نیست، کافی است در گوگل کلمه "فروشگاه اینترنتی" را جستجو کنید تا شاهد لیستی از این قبیل فروشگاه ها باشید. تعداد مواردی که استانداردهای لازم در حوزه تجارت الکترونیک را رعایت کرده اند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد که موجب شده "فروشگاه اینترنتی" از نگاه تأمین کنندگان کالا به یک هزینه اضافی و پروژه ای بدون بازگشت سرمایه تبدیل شود و آنها را از تمایل به بهبود وضعیت  فعلی در فضای مجازی دلسرد می کند.

 • پتانسیل نهفته بازار

 طبق آمار موسسه eMarketer مجموع فروش خرده فروشی آنلاین و تبادلات از نوع مشتری-به-مشتری (C2C) (مانند ebay) در سطح جهانی برای سال 2016 بیش از 22 تریلیون دلار بوده است که با رشد 6% درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است و همچنین بانک مرکزی ایران مبلغ تراکنش های آنلاین به جز پرداخت قبض و خرید شارژ در بهار 95 را بالغ بر 16 هزار میلیارد اعلام کرده است. این آمار حاکی از پتانسیل موجود در حوزه تجارت الکترونیک و به خصوص خرده فروشی یا فروشگاه اینترنتی می باشد.

 • حذف صورت مسئله

بسیاری از فروشندگان به دلیل هزینه ی راه اندازی فروشگاه اینترنتی و عدم اطمینان از بازگشت سرمایه، صورت مسئله را به کلی پاک می کنند و برای فروش اجناس خود به تلگرام و اینستاگرام روی می آورند. در نگاه اول ممکن است راه حلی خوبی به نظر برسد و موجب فروش کالا و افزایش درآمد شود اما با توجه به محدودیت های زیست محیطی این بسترها، امکان رشد و توسعه برای فروشگاه ها وجود ندارد و اتکا به سازوکار دستی برای دریافت سفارش و فروش محصولات همواره با کندی و خطاهای انسانی مواجه هستند. برخی از مشکلات و محدودیت های بستر تلگرام و اینستاگرام برای فروش که باید به آنها پاسخ متناسب داد:

 1. عدم امکان جستجو مناسب محصول توسط کاربر : کاربر می بایست در کمترین زمان ممکن کالای مورد نظر خود را بیابد در غیر این صورت به جای دیگری مراجعه می کند.
 2.  روند دستی برای سفارش کالا و تأیید فروشنده که مشمول زمان می شود و می تواند خریدار را منصرف کند.
 3.  محدویت زمانی در امکان پاسخگویی به مشتریان: طبعا به دلیل سازو کار زمان برای سفارش از طریق تلگرام، صاحب فروشگاه فرصتِ لازم برای تأیید تمامی سفارشات را نخواهد داشت و مشتریانی که در انتظار می مانند برای خرید به جای دیگر می روند.
 4.  امکان گزارش دهی وجود ندارد : در محیطی که برای فروش ساخته نشده است شما هیچ وقت بازخورد و اطلاعات کلیدی مشتریانتان را بدست نمی آورد و بخش مهمی از توسعه برند و امکان بهبود فروش خود را فدا می کنید.
 5. عدم امکان پیشنهاد و فروش محصولات دیگر : کاربر تنها همان محصولی که می خواهد سفارش می دهد و امکان پیشنهاد کالاهای مرتبط به صورت خودکار جهت افزایش فروش وجود ندارد.
 6. واژه "خرید اینترنتی" به طور میانگین 10 میلیون بار در گوگل جستجو می شود محصولات کانل های تلگرام در لیست نتایج جستجو وجود ندارند.

التبه مشکلات و ضعف سیستم های پیام رسان و شبکه های اجتماعی بسیار بیشتر از موارد ذکر شده هستند و در این مقاله تنها به بخشی از آنها که نتیجه تجربه شخصی و گفتگو با بسیاری از فروشندگان محصولات بوده، اشاره شده است. با تمام تفاسیر هیچ کس نمی تواند منکر نقش بسزای شبکه های اجتماعی یا تلگرام در رشد تجارت الکترونیک شود اما چگونگی استفاده از آن برای افزایش آگاهی عمومی برند، تبلیغات و ارتقای محصول یا برند، نیاز به نگاه تخصصی و اجرای هدف مند دارد و به کارگیری آن برای ثبت سفارش و فروش نهایی اتلاف انرژی، پول و زمان حتی در کوتاه مدت خواهد بود.

 • برای کسب و کار خود معیاری مناسب داشته باشید

یکی از مهمترین مراحل تبیین راهبردِ دیجیتال برندیگ، مشخص کردن معیار های قابل اندازه گیری و کلیدی در اجرا می باشد. برای شروع به تعدادی از آنها در لیست ذیل اشاره شده و می‌توانید با کمک آن شاخصه های مهم را برای ارزیابی بازدهی اندازه گیری کنید.

 • Number of unique visitors ( تعداد بازدید کنندگان غیر تکراری)
 • Number of return visitors ( تعداد بازدیدکنندگانی که مجدداً بازگشته اند)
 • Time spent on website ( زمان صرف شده در وب سایت)
 • Conversion rate (نرخ تعامل : میزان تعامل افراد پس از بازدید یا نسبت بازدید به تعامل انجام شده)
 • Revenue per customer ( میزان خرید انجام شده توسط هر مشتری)
 • Total revenue ( میزان فروش کل)
 • Customer retention rate (نرخ حفظ یا وفاداری مشتری)
   

اگردر فروشگاه شما این گزارشات وجود ندارند از طراح فروشگاه خود بخواهید تا این اطلاعات را در پنل مدیریتی شما اضافه کند. متأسفانه اکثر فروشگاه ها با استفاده از سیستم های متن باز آماده ساخته می شوند و دریافت این گونه گزارشات امکان پذیر نخواهد بود اما هستند شرکت هایی که با بومی سازی تکنولوژی های روز و استفاده از هوش تجاری توانایی پاسخگویی به این گونه نیازها را دارند.

 • استفاده از Google Analytics

چهار مورد اول را می توان با ابزار گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) و نصب آن بروی فروشگاه سایت خود مشاهده نمود. همچنین گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی مانند چگونگی ورود کاربران به سایت و نحوه گذارندن زمان در صفحات مختلف را نشان می دهد تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.

 • ایجاد صفحه در شبکه اجتماعی

صفحه ای در شبکه اجتماعی برای فروشگاه یا برند خود بسازید و علاوه به معرفی محصول و ارتقای برند، با راه اندازی کمپین های جذاب، به افزایش آگاهی عمومی برند خود کمک کنید و تعامل افراد با نام تجاری تان را افزایش دهید. این کار موجب افزایش و ارتقای ترافیک مناسب و مرتبط به سایت فروشگاه شما می شود، که یکی از مهمترین موارد جهت ارتقای جایگاه شما در نتایج جستجو گوگل و افزایش بادیدکنندگان است .

 • صفحه شبکه اجتماعی خود را آنالیز کنید

مخاطبین و مشرتیان خود را بهتر بشناسید و محصولات محبوب که به اصلاح "لایک"  بیشتری دریافت و نظرات بیشتری جلب کرده اند را رصد کنید تا سلایق و علایق آنها را پیش بینی کنید و نسبت به مستندات تصمیم بگیرید. تعدادی از شرکت های ایرانی وجود دارند که با دریافت هزینه ای اندک این اطلاعات را در قالب وب سرویس در اختیارتان قرار می دهند.

 • پروسه خرید مشتری

قبل از اینکه مخاطبین به مشتریان وفادار شما تبدیل شوند، یک مسیر و چرخه ای طی می کنند که دراینجا تنها به سرفصل هایی از آن اشاره می شود.

 1. آگاهی: چگونگی یافتن شما و نحوه دریافت اطلاعات از کسب و کارتان
 2. جستجو: چگونگی جستجو مخاطبین و یافتن محصولات شما و اینکه آیا نیاز آنها را پاسخگو هستید یا خیر
 3. تصمیم گیری: زمانی که تصمیم می گیرند از شما خرید کنند
 4. وفاداری: زمانی که نیاز دیگری دارند و آیا شما را همچنان برای خرید انتخاب می کنند

هر کدام از سرفصل های بالا نیاز به راهبردی مجزا دارد که در صورت اجرای صحیح، تأثیر فوق العاده ای به روی کسب و کارتان خواهد گذاست.

در شماره های بعدی این مقاله به ادامه این موضوع و شرح مفصل جزییات پروسه خرید پرداخته می شود.

با دیجی موند همراه باشید تا از کاربردی ترین استراژی ها و راهبری های موفق مطلع و بهره مند شوید.


محمد   شرقی

نویسنده دیجی موند

فعال در حوزه دیجیتال برندیگ، بازاریابی شبکه اجتماعی و تجارت الکترونیک

محبوب‌ترین ها

با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
معرفی استارتاپ اینفوگرام - مرکز تخصصی اینفوگرافیک
راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا

مطالب پیشنهادی

بازاریابی محتوا با طعم گرجی
برترین ابزارهای ضروری برای راه‌اندازی کمپین‌های موفق ایمیل مارکتینگ
برای هر شبکه اجتماعی، پرسونای مناسب مخاطب را شناسایی کنید.
حضور قدرتمندی از برندتون در فضای آنلاین به جا بگذارید
معرفی کمپین قدرتمند بازاریابی محتوای برند GoPro به نام قهرمان باش

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."