هفت پادشاه سرزمین محتوا


Seven king of content land

برای بررسی میزان موفقیت هر ابزاری در بازاریابی، یکی از بهترین راه‌ها بررسی تأثیر این ابزارها بر روی  برندهای نامدار جهان است، در این مقاله ضمن دسته‌بندی انواع کسب‌وکار‌ها در حوزه‌ی محتوا، با موفق‌ترین کمپانی های فعال در این عرصه آشنا خواهید شد. با دیجی موند همراه باشید.
در این مقاله قصد داریم به معرفی رهبران پیشگام حوزه‌ی بازاریابی محتوا بپردازیم، بهتر است قبل از هر کار دیگری انواع کمپانی‌های فعال در عرصه‌ی تولید محتوا را دسته‌بندی کنیم. بی‌شک شبکه‌های اجتماعی نظیر  فیس بوک، توییتر و لینکدین  بزرگ‌ترین ناشران محتوایی هستند که تا به حال روی این سیاره وجود داشته است با این حال یک ویژگی مهم آن‌ها را در دسته‌ی جداگانه‌ای نسبت به سایرین قرار می‌دهد: این شبکه‌ها خود تولیدکننده‌ی محتوا نیستند بلکه یک بستر بسیار مناسب برای خلق محتوا فراهم کرده‌اند بستری که کاربران آن‌ها را به تولید و باز نشر محتوا ترغیب می‌کند (استراتژی  UGC).

اگر تولید مستقیم محتوا را به عنوان معیار اصلی برای دسته‌بندی فعالان حوزه‌ی محتوا در نظر بگیریم واضح است که برخی از کسب و کارها خود به طور مستقیم تولیدکننده‌ی محتوا هستند. اما در میان این دسته هم می‌توان مرز مشخصی بر اساس نگرش فعالان کسب و کارها ترسیم کرد، در واقع شرکت‌های تولیدکننده‌ی محتوا به دو بخش تقسیم می‌شوند:

 • شرکت‌هایی که به طور تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی محتوا فعال هستند (فراهم آورندگان محتوا).
 • شرکت‌هایی که در صنعت دیگری کار می‌کنند و از استراتژی های بازاریابی محتوا استفاده می کنند. 

بی‌شک وقتی فلسفه‌ی وجودی یک شرکت، آموزش بازاریابی محتوا است کم‌ترین انتظار  از آن این است که به بهترین شکل ممکن محتوا تولید کند، برای هیچ کس تعجب‌برانگیز نیست که شرکت هایی نظیر Moz  و Contently  در وبلاگ‌های خود حجم عظیمی از محتوای مرتبط را ارائه می‌دهند.  این‌ها همان نظریه‌پردازان و سازندگان روش‌های بازار محتوا هستند بررسی کمپانی‌های فعال در حوزه‌ی بازاریابی محتوا قطعن جذاب و پر چالش است اما در این مقاله هدف ما معرفی لیستی از برترین کسب و کارهایی است که توانسته‌اند بازاریابی محتوا را در عمل در روح کسب‌وکار خود بدمند هدف ما ارائه‌ی لیستی از برجسته‌ترین کسب و کارهای موفق جهانی است که در صنایع مختلف با استفاده از بازاریابی محتوا به رشد و گسترش محصول خود می‌پردازند در واقع ما به دنبال کسانی هستیم که  از دید مردم یک بازاریاب محتوا نیستند بلکه این نوع بازاریابی را به صورت کاربردی  در ارائه‌ی محصولات و خدمات خود بکار میبرند.

در این جا ما لیستی از برجسته‌ترین تولیدکنندگان محتوا را ارائه می‌دهیم و در مقالات آینده یک به یک آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

 • Coca-Cola
  حتی اگر در انتخاب نوشابه خیلی به اسم آن حساس نباشید  احتمالاً هم اخبار نبرد  همیشگی کوکاکولا و پپسی  به گوشتان خورده است. اما بیایید از جایی به داستان کوکاکولا بپیوندیم بازاریابی محتوا وارد عمل می‌شود.
  کوکاکولا اولین گام در راستای بازاریابی محتوا را در سایت خود برداشت، احتمالن بر اساس ذهنیتی که ما از وب‌سایت‌های کسب‌وکار‌ها داریم حدس می‌زنید یک وب‌سایت چگونه باید باشد، یا یک مکان سوت و کور که تنها اطلاعات مفید موجود در آن نشانی و شماره تماس‌های شرکت است و یا یک محل آشفته و  شلوغ پر از بنر‌های تبلیغاتی رنگارنگ شرکت و پست‌هایی از اخبار گاه و بی‌گاه و حتی تاریخ گذشته.  اما  در سال 2012 کوکاکولا وب‌سایت خود را به یک مجله‌ی دیجیتال تبدیل کرد (Coca-Cola Journey) این ی مجله حاوی  محتوایی غنی بود که می‌تواند به طور پیوسته و مداوم پی گیری شود
 • Stanford and Harvard universities
    احتمالن بر اساس ذهنیت ما در ایران، این که دانشگاه را مانند سازمان‌ها و کارخانه‌ها ، کسب‌وکار به حساب بیاوریم  چندان ساده نیست  اما اگر فعالیت دانشگاه‌هایی نظیر هاروارد و استنفورد را با ماهیت کسب‌وکار بسنجیم قطعن می‌توان این دانشگاه‌ها را  جز  بزرگ‌ترین کسب و کارهای آموزشی ای دانست  که تاکنون وجود داشته‌اند.
  این دانشگاه‌ها حجم عظیم و قابل‌ توجهی  از محتوای آموزشی و کاربردی ایجاد می‌کنند و آن را در فرمت‌های مختلف ارائه می‌دهند. این محتواها می‌توانند اطلاعاتی کاغذی باشند که اکنون در فضای دیجیتال مدل‌سازی شده‌اند و کاربران می‌توانند آن‌ها را به رایگان استفاده کنند و یا حتی در سطحی بالاتر با هزینه‌ای بالا خریداری نمایند. در واقع ارائه‌ی محتوای تولیدشده در دانشگاه به این شکل و در این فضا  بخشی از برندینگ این دانشگاه‌هاست که  توسط رسانه‌های فعال که  زیر نظر مستقیم این دانشگاه‌ها توسعه می‌یابند  انجام می‌شود.
 • Red Bull
  ردبول یک کمپانی تولیدکننده‌ی نوشابه‌های انرژی‌زاست، اما نکته‌ی درخور توجه این است که  شهرت نه به خاطر طعم ویژه و نه به خاطر بسته‌بندی خلاقانه‌ی آن است بلکه رشد و پیشرفت ردبول  مدیون تلاش‌های این شرکت برای تولید  محتواست، به طور خلاصه می‌توان گفت  این شرکت به جای تبلیغ سنتی نوشابه‌ی خود بیشتر در تلاش است تا نام خود را با فعالیت‌های ورزشی مهیج گره بزند
  تنها کافی است به بزرگ‌ترین سقوط آزاد جهان که در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۲  توسط  فلیکس باوم‌گارتنر چتربازِ اتریشی  نگاهی بیندازید تا متوجه شوید تلاش‌های رد بول  برای تبلیغ خود تا چه اندازه هوشمندانه و حساب شده است، در مقالات آتی به  تفصیل به بررسی استراتژی‌های این کمپانی خواهیم پرداخت در این جا فقط به ذکر این نکته بسنده می‌کنیم که سرمایه‌گذاری شرکت ردبول بسیار فراتر  از محصول اصلی است و همین دلیل باعث شده است که ردبول در بالای بسیاری از کژمان‌های معرفی شرکت‌های تولیدکننده‌ی محتوا قرار بگیرد.
 • Apple
  اپل را می‌توان از منظر متفاوتی نسبت به سایر شرکت‌های فعال بررسی کرد،  همه می‌دانند که آن‌ها از بهترین داستان سراها در حوزه محتوا هستند،  عالی‌ترین قصه گو کسی است که شما را چنان درگیر داستان خود می‌کند که فراموش می‌کنید در حال گوش دادن به یک داستان هستید  و حتی کمک می‌کند که شما تبدیل به عنصری در داستان شوید و در عالی‌ترین حالت تبدیل به قصه‌گویی جدید برای داستان آن‌ها شوید.  به نظر می‌رسد که اپل تا به حال در این هنر کامل موفق بوده است.
 • Colgate  
  کلگیت کمپانی دیگری است که ارزش مطالعه‌ی عمیق تر را دارد حجم محتوای تولید آن‌ها ممکن است از سایر شورها کمتر باشد_ آن‌ها حدود 5000 مقاله در وب‌سایت خود دارند_  اما همین تعداد از مقالات در ترویج و آگاهی برند آن‌ها موثر بوده است.  برند کلگیت می‌تواند در نقش یک الگو برای شرکت‌های کوچک و متوسط که به دنبال رهبری بازار خود هستند باشد.
 • Adobe
  ادوبی دیگر برند موفق تولیدکننده‌ی محتواست. مجله‌ی دیجیتالی ادبی که CMO  نامیده می‌شود یک مجله‌ی  جذاب و شگفت‌انگیز است که با محتوای تازه‌ی مفید پر شده است بخشی از این محتوا  مربوط به اخبار و روندهاست اما بخش پراهمیت تر بخشی است که محتوای همیشه سبز ارائه می‌کند  این محتوا در بسیاری از وبلاگ‌هایی که به ادوبی کمک می‌کنند منتظر می‌شود و بدین ترتیب موقعیت  این برند حفظ می‌شود.
 • Cisco
  سیسکو دیگر کمپانی پیشرو در ایجاد محتواست، به عنوان مثال این شرکت با ایجاد  مجموعه‌ی مستندی  به نام "زندگی شبکه‌ای من " توانست به یک موفقیت بزرگ دست یابد  این مستند  در مورد مردمی است که در سراسر جهان  از تکنولوژی به عنوان یک توانمند ساز برای تبدیل رویاهای خود به واقعیت استفاده کرده‌اند.

این هفت کمپانی نقطه‌ی شروع ما برای ورود به سرزمین محتوا هستند ،در ادامه به تفصیل آن‌ها را بررسی خواهیم کرد،  با  دیجی موند همراه باشید.

 


سمیرا   کرمی

نویسنده دیجی موند

لدت کشف دنیاهای تازه همیشه سرمستم می کرد، خوشحالم که این بار برای کشف اسرار دنیای دیجیتال در کنار همسفر خوبی به نام دیجی موند هستم.

محبوب‌ترین ها

با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
معرفی استارتاپ اینفوگرام - مرکز تخصصی اینفوگرافیک
راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا

مطالب پیشنهادی

ده مهارت ضروری مدیر شبکه های اجتماعی در سال 2017 که به آن نیاز خواهد داشت- قسمت دوم
9 دلیل که نشان می‌دهد چرا کسی به محتوای شما توجه نمی‌کند
بازاریابی به سبک استارباکس - قسمت اول
بازاریابی به سبک استارباکس - قسمت دوم

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."