7 اصل در راهبرد بازاریابی شبکه اجتماعی


Seven key elements to a successful Social Media Strategy‌

برای شروعِ بازاریابی شبکه اجتماعی، نیاز به هدف و شاخصه های قابل اندازه گیری دارید. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا ارتباطی موفّق با مخاطبین و مشتریان خود برقرار کنید.

با دیجی موند همراه شوید تا با پیش نیازهای شروعِ بازاریابی شبکه اجتماعی آشنا شوید و با بکارگیری الزامات آن، راهبردی متناسب با کسب و کار خود، برنامه ریزی و پیاده سازی کنید.

1. اهداف کسب و کارتان را مشخص کنید

اگر از انتهای مسیر با خبر نباشید، با حرکتِ به جلو نمی دانید به کدام سمت می روید. با دقّت به نیازهای کسب و کارتان توجه کنید و ببنید برای پاسخ گویی به آنها چگونه می خواهید از شبکه اجتماعی استفاده کنید.

طبعاً هر کسی برای خودش اهداف شخصی ای را مدنظر دارد، اما افزایش آگاهی برند، ارتباط با مشتری و کاهش هزینه های بازاریابی از عمده ترین و اساسی ترین موارد محسوب می شود.

پیشنهاد می شود که 2 هدف اصلی و 2 هدف ثانویه داشته باشید. اهدافِ زیاد، کار شما غیر متمرکز می کند و حتی ممکن است، هیچ کدام از آنها را بدست نیاورید.

2. شاخصه های بازاریابی تعریف کنید

اهداف می بایست دارای پارامتر های مشخص و شفاف باشند تا از دستیابی به آن ها مطمئن شوید؛ در غیر این صورت بی فایده خواهند بود. به طور مثال اگر هدف از بازاریابی، تبدیل سرنخ به فروش است، برای رسیدنِ قاطعانه به این هدف، چه تعداد سرنخ لازم است که به فروش تبدیل شود؟

تعریف پارامتر در بازاریابی، چگونگی شروع از نقطه الف (هدف حاصل نشده) به نقطه ب (دستیابی موفق به هدف) را مشخص می کند. برای انتخاب شاخصه های اصلی ذکر شده میتوانید از پارامترهای زیر، معروف به S.M.A.R.T Goals استفاده کنید.

S : (Specific) مشخص

M : (Measurable) قابل اندازه گیری

A : (Achievable) دست یافتنی

R :  (Relevant) مرتبط

T : (Time-bound) در محدوده زمانی

در خصوص مثال تبدیل 50 درصدی سرنخ به فروش، تصمیم بگیرید که به کدام یک از ابزار های آنالیز و اندازه گیری نیاز دارید تا بتوانید مسیر اجرایی خود را تحلیل و رصد کنید.

انتخاب اهداف رویایی تنها شما را ناامید می کند، اگر توقعِ افزایش فروش 1000 درصدی دارید، بدانید که تصمیم جدی ای نگرفته اید. اهداف می بایست با توجه به امکانات فعلی شما باشند.

حال که برای برنامه ریزی وقت گذاشته اید، اهدافی را انتخاب کنید که در راستای چشم انداز و رشد کسب و کارتان باشد.

در نظر گرفتن زمان دستیابی به اهداف، از ضرورت های الزام آور است. برای رسیدن به هدف تان، چه مدتی را در نظر گرفته اید؟ 1 ماه، 3 ماه ، 6 ماه یا یک سال؟ اهداف هرچه بلند مدت باشند، عوامل زیادی بر آنها تأثیر گذار خواهند بود. پیشنهاد می شود ابتدا اهداف کوتاه مدت را اولویت قرار دهید تا به کمک آنها هدف بلند مدت را عملی کنید. هدف شما افزایش تبدیل 50 درصدی سرنخ به فروش است؛ مشخص، قابل اندازه گیری، دستیافتنی و مرتبط می باشد؛ اما بدون در نظر داشتن محودیت زمانی برای تحقق  آن، احتمال منحرف شدن تلاش ها، منابع و توجه تان از مسیر اصلی به شدت افزایش می یابد.

3. بهترین نوع مشتری خود را شناسایی کنید

اگر مشتریانِ صفحه شبکه اجتماعی  یک کسب و کار تعاملات اندکی (نرخ تعامل پایین) دارند، احتمالاً برای خود نمونه ای مشخص از مشتری ایده آل را تعریف نکرده اند. اطلاعات مشتریان (تعریف پرسونای مخاطب)  به شما کمک می کند تا مناسب ترین افراد را در بهترین زمان و مکان و با محتوای متناسب، مورد هدف بازاریابی قرار دهید. زمانی که شما اطلاعات سن، جنسیت، علایق، انگیزه، مشکلات و اهداف مخاطبین خود را بشناسید، با هزینه هرچه کمتر و بازدهی بیشتر می توانید آنها به عنوان هدف در شبکه های اجتماعی و دیگر محیط های مشابه، نشانه بگیرید. هرچه مواضع شما مشخص تر و شفاف تر باشد، تعاملات بیشتری از طریق مبادی ارتباطی خود با مخاطبین دریافت خواهید کرد و به کمک آن آگاهی از برند کسب و کارتان ارتقأ می دهید.

4. رقیبان خود را رصد کنید

رصد کردن رقیب هایتان علاوه بر افزایش آگاهی از فعالیت ها، موجب می شود تا اقدامات موفّق ایشان را شناسایی و عوامل قوّت آنها را به نفع خود تکرار و پیاده سازی نمایید. برای شروع 3 الی 5 کسب و کارِ رقیب را یاداشت و محتوای ارائه شده آنها را بررسی کنید. به تعداد دنبال کنندگان (Followers) ، اعضا یا طرفداران توجه کنید و تداوم و تعداد اشتراک گذاری محتوا را در ساعات روزانه زیر نظر بگیرید. همچنین به نوع محتوا از لحاظ دورن مایه توجه ویژه ای کنید. آیا محتوا لحنی طنز دارد؟ رسمی نگارش شده؟ یا موضوع، ارقای پیشنهادی جذاب است؟ یا چیزهای دیگر؟ و از همه مهم تر واکنش بازدید کنندگان، نسبت به هرکدام از این موضوعات چگونه بوده است؟

یکی دیگر از مهم ترین فعالیت های شما، رصد کردن میزان تعاملات مخاطبین می باشد. برای حسابِ سرانگشتی می توانید میانگین مجموع تعاملات صورت گرفته (مجموع لایک، کامنت، اشتراک گذاری یا مواردی از این قبیل)  برای 30 پست آخر را تقسیم بر تعداد دنبال کنندگان و یا طرفداران آن کنید؛ که عدد خروجی، درصد تعاملات صورت گرفته برای 30 پست در یک صفحه اجتماعی خواهد بود. تحقیقات صورت گرفته بروی ایسنتاگرام "500 شرکت معروف" (500 fortune)  حاکی از آن است که هر 1000 نفر دنبال کننده می بایست حداقل 37 تعامل به طور میانگین برای هر پست ثبت کنند. این بدان معناست که اگر درصد تعاملات محاسبه شده زیر 3.7 درصد باشد؛ دنبال کنندگانی در آن صفحه وجود دارند که مخاطب شما نیستند و با پست های شما ارتباط برقرار نمی کنند.

به یاد داشته باشید که این محاسبه تنها برای بدست آوردن دید کلی نسبت عملکرد و شرایط رقابت با رقیبان تان است و عواملی دیگری نیز هستند که موفقیت یک صفحه در شبکه اجتماعی را تعیین می کند.

مسیر های ارتباطی خود را انتخاب و تاکتیکی متناسب اتخاذ کنید

بسیاری از کاربران بدون توجه به بازخورد شبکه های اجتماعی یا پیام رسان ها، در تمامی آنها فعالیت دارند و انرژی و زمان خود را تلف می کنند. با آگاهی و شناختن مشتریان تان از صرف هزینه بیهوده جلوگیری و بهترین محیط را برای فعالیت خود انتخاب کنید. در جایی که مشتریان هدفِ شما قرار دارند حضور پیدا کنید و بسته به اهداف و اکوسیستم هر فضای اجتماعی، تاکتیک های خود را پیاده سازی کنید.

به طور مثال راهبری که برای محیطی مانند لینکدین (linkedin) با فضای رسمی و افرادی با اکثریت سِمت های اداری و محوریت کسب و کار حضور دارند نبست به محیط اینستاگرام که غالباً جوان هستند و محوریت سبک زندگی و محتوای صوتی تصویری دارد، کاملاً متفاوت است.

6. راهبرد ارائه محتوا تبیین کنید

ارتباط محتوا و شبکه های اجتماعی به یکدیگر گره خورده است. بدون محتوا شبکه های اجتماعی بی معنا می شوند و بدون شبکه اجتماعی محتوای شما بدست مخاطبین نخواهد رسید. از هر دوِ آنها استفاده کنید تا از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید. برای موفقیت هر محتوای تنظیم شده سه رکن اصلی وجود دارد. نوع محتوا، زمان بارگذاری ، تناوب اشتراک گذاری.

همچنین نوع محتوا ارائه شده در شبکه اجتماعی وابسته به دو اصلِ: فرم محتوا و دورن مایه آن است.

در فرم محتوا، چگونگی ارائه مطالب مورد نظر است. آیا به صورت ویدئو، تصویر، متن، لینک و یا غیر از موارد ذکر شده است؟

درون مایه نیز باید در چهارچوب لحن کسب و کار و محوریت بسترِ انتخاب شده باشد. به طور مثال آیا محتوای شما شوخ طبعی دارد یا کاملاً جدیست؟ آیا آموزشی است و یا مقاله ای با جزیئات دقیق ؟ و یا چیزهای دیگر ؟

مطالعات زیادی بروی بهترین زمان های بارگذاری پست صورت گرفته، اما پیشنهاد می شود این آمار را نسبت به مخاطبین خود بدست آورید. فراموش نکنید که مخاطبین هر قشر می تواند با عادت ها و رفتارهای متفاوتی باشند و بهترین راهبرد، پیش رفتن براساس اطلاعات بازخورد مشتریان است. تداومِ نظم در اشتراک گذاری محتوا از جمله مهم ترین عوامل محسوب میشود. مخاطبین انتظارِ توجه و نظم را در برنامه ها دارند. بی اعتنایی به این درخواست ها، تأثیر منفی قابل توجهی بروی مشتری مداریِ کسب و کارتان می گذارد.

تناوب در تعداد اشتراک گذاری پست ها از دیگر عوامل تأثیر گذار است. چون می تواند هم موجب افزایش لایک و تعاملات مخاطبین شما و هم می تواند باعث آزرده خاطری و نتیجتاً عدم دنبال کردن (Unfollow) شود. از آنالیزور های شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا آمار دقیق از رفتار مشتریانتان بدست آورید. برنامه های تحت وب بسیاری در این حوزه وجود دارد که نمونه های داخلی آن نیز با کارایی بالا و دریافت اندک هزینه ای این اطلاعات را در اختیارتان قرار می دهد.

7. میزان تخصیص بودجه و منابع را تعیین کنید

برای تنظیم بودجه تبلیغاتی به هزینه ابزارها جهت دستیابی به اهداف توجه کنید. لیست جامعی از ابزارهای مورد نیاز اعم از: بازاریابی شبکه اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، مدیریت ارتباط با مشتریان(CRM)، و غیره؛ و همچنین موارد که برون سپاری می کنید مانند: طراح گرافیست، یا تولید ویدئو یا غیر؛ و هر بسته تبلیغاتی که تصمیم به خرید آن را دارید، تهیه کنید. آن ها را کنار هم قرار دهید و هزینه سالیانه آن را محاسبه و با دیدی کامل تر، سرمایه گذاری خود را بررسی و از تأثیر آن بروی بودجه بازاریابی آگاهی کسب کنید. بسیاری از کسب و کارها، ابتدا بودجه خود را تعیین و سپس راهبرد متناسب با بودجه را انتخاب می کنند. پیشنهاد می شود عکس آن عمل کنید؛ یعنی ابتدا راهبرد مناسب را انتخاب و آن را نسبت به منابع موجود اجرایی کنید.

اگر راهبرد مورد نظر خارج از سقف بودجه شما قرار گرفت، تاکتیک های تان براساس بازگشت سرمایه (ROI) و در محدوده زمانی اولویت بندی کنید. تاکتیک هایی که بازگشت سرمایه بیشتر و سریعتری دارند، در اولویت بالاتری قرار می گیرند و بدلیل آنکه در کوتاه مدت می توانند موجب سودهی شوند، شما را در اجرای اهداف بلند مدت نیز یاری می کنند.

اکنون نوبت شماست

اکنون با توجه به مطالب یاد شده، می توانید شاخص های اصلی و تأثیرگذار برای اجرای راهبرد شبکه اجتماعیِ خود را شروع کنید و به یاد داشته باشید راهبرد نهایی شده همیشه باید نسبت به تغییر شرایط، انعطاف پذیر باشد. ممکن است در مسیری که حرکت می کنید، بعضی از شاخصه ها، بازدهی پیش بینی شده را نداشته باشند؛ سعی کنید خود را به سرعت با شرایط وقف دهید و تغییرات لازمه را نسبت به خروجی کلی اعمال کنید.


محمد   شرقی

نویسنده دیجی موند

فعال در حوزه دیجیتال برندیگ، بازاریابی شبکه اجتماعی و تجارت الکترونیک

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
معرفی استارتاپ اینفوگرام - مرکز تخصصی اینفوگرافیک
راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ
با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا

مطالب پیشنهادی

با بازاریابی ویدئویی، مخاطب را عاشق برندتان کنید
راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ
با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
داستان نان ببری!!!! برند Sainsbury دارنده فروشگاه های زنجیره ای نان فانتزی (مطالعه موردی)
راهنمای راهبردی تبلیغاتِ کلیکی (PPC) گوگل اَدوردز (Google AdWords)

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."