کوکاکولا، کارخانه‌ای که محتوا می‌سازد.


Coca-Cola factory that makes content

کوکاکولا، غول بازاریابی جهان این سال‌ها به سراغ بازاریابی محتوا رفته است، در این مقاله چند مورد از اقدامات این کمپانی بزرگ را در این عرصه بررسی خواهیم نمود، با دیجی‌موند همراه باشید.

شاید زمانی که جان پمبرتون در حدود 130 سال پیش در داروخانه‌اش در آتلانتا اولین کوکاکولاها را می‌فروخت هرگز فکر نمی‌کرد روزی این نوشابه علاوه بر یکه‌تازی در صنعت خودش، پیشتاز صنعت بازاریابی هم بشود. به راستی عامل موفقیت بی‌چون و چرای کوکاکولا در تمام این سال‌ها چه چیز بوده است؟ اگر شما هم از جمله کسانی هستید که فرمولاسیون و طعم خاص این نوشابه را بزرگ‌ترین وجه تمایز آن می‌دانید شاید برایتان جالب باشد که بدانید بر اساس یک آزمایش کنترل شده، وقتی به مردم در بسته‌بندی‌هایی فاقد اسم، نوشابه می‌دادند آن‌ها قادر به تشخیص نوشابه‌ی کوکاکولا از پپسی نبودند. با این وجود  همه‌ی ما  شاهدیم که در عمل این کوکاکولاست که گوی سبقت را از نزدیک‌ترین رقیب خود ربوده است. اما چرا؟

در واقع آنچه کوکاکولا را تبدیل به یکی از موفق‌ترین برندهای جهانی کرده است توجه همیشگی مدیران آن به بهترین و جدیدترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی است به صورتی که به ندرت پیش می‌آید کتابی در زمینه‌ی بازاریابی بخوانید اما مثالی از کوکاکولا در آن مشاهده نکنید.

در این سال‌ها کوکاکولا سیاست های بازاریابی خود را تغییر داده است به صورتی که سهم تبلیغات کاغذی این شرکت از سال 2013 به بعد، کم و کمتر شده و در نهایت در سال 2015 به صفر رسیده است.  در واقع کوکاکولا خیلی زودتر از سایر کسب‌وکارها فهمید که دوران تبلیغات سنتی و حتی آگهی‌های‌ کوتاه تلویزیونی  به پایان رسیده است. مخاطب امروز برای خرید یک محصول به چیزی فراتر از توصیه‌ها و تشویق‌های کارخانه‌ی سازنده‌ی آن محصول نیاز دارد. با تمام این‌ها محصولات شرکت ها هنوز هم نیاز دارند که در پیش چشم مشتریان خود قرار بگیرند، بنابراین کوکاکولا متوجه شد که در قرن بیست‌ویکم تنها راه تاثیرگذار برای بازاریابی، بازاریابی محتوا است.

با این مقدمات اکنون می‌توانیم به سراغ معرفی برخی از اقدامات جسورانه‌ی این برند پیشرو در راستای بازاریابی محتوایی  برویم:

  • Coca-Cola journey   مجله‌ی اینترنتی سفر

این وب‌سایت که در سال 2012 راه‌اندازی شد نمونه‌ی کامل و کم نظیری از یک پروژه‌ی بازاریابی محتوایی موفق است. اکنون این مجله خود به طور مستقل به یک رسانه‌ی پرطرفدار تبدیل شده که توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده است.

Coca-Cola journey-content marketing

 اگر شما صاحب یک محصول باشید احتمالاً سخت‌ترین نوع بازاریابی و تبلیغات این است که بدون اشاره مستقیم به محصولتان و بدون بردن نام محصول آن را تبلیغ کنید، اما ببینند چگونه کوکاکولا با راه‌اندازی یک مجله‌ی دیجیتالی و تولید مقاله، فیلم و عکس‌های در ظاهر غیرمرتبط با محصول اصلی خود و با محوریت موضوعاتی نظیر ورزش، سفر و لحظات خوش، مخاطبان را جذب کرده آن‌ها را سرگرم می‌کند و به آن‌ها اطلاعات ارزشمند و مفیدی ارائه می‌کند.

کوکاکولا با تولید محتوای هوشمندانه در این مجله‌ی دیجیتالی سطح ارتباط خود با مشتریان را بسیار فراتر از قوطی‌های فلزی نوشابه برده است و با تغذیه مخاطب با مطالب مفید ، بخشی از فکر و احساس مشتری را به سوی خود جلب کرده است. مخاطب از وب‌سایت کوکاکولا مطالب مفید می‌آموزد پس کوکاکولا را دوست خواهد داشت و در نهایت در زمان تصمیم‌گیری در زمان خرید احتمال وفادار ماندن به این برند بسیار زیاد خواهد بود.

در حقیقت استراتژیست‌های کوکاکولا درک بسیار درستی از بازار هدف این نوشابه که اغلب جوانان عاشق تفریح و ورزش هستند به دست آورده‌اند و همین امر موجود ظهور یک وب‌سایت مفید برای ارائه‌ی نکات لازم به این جوانان شده است.

  •  حضور هوشمندانه در شبکه‌های اجتماعی

برخی واژه‌ها و ملزومات تجارت هستند که به قدری درکتاب ها و کلاس‌های آموزشی تکرار می‌شوند که همه‌ی کسانی که دستی در آتش کسب‌وکار دارند احساس می‌کنند به خوبی با آن‌ها آشنا هستند، غافل از اینکه میان شنیدن نام یک مفهوم و به‌کارگیری صحیح آن تفاوت از زمین تا آسمان است. مدیریت ارتباط با مشتریان یکی از همین واژه‌هاست. کم نیستند کسب کارهایی که هنوز هم لزوم این ارتباط دوطرفه را به درستی درک نکرده‌اند.

کافی است به صفحه اینستاگرام کوکاکولا و یا سایر پلتفرم‌های اجتماعی که کوکا در آن‌ها فعال است نگاهی بیاندازید. خواهید دید که آن‌ها چطور شخصیت برند خود را به درستی در این فضا به نمایش در آورده‌اند. علت موفقیت کوکاکولا بدون شک داشتن درک صحیح از مخاطبان خود است. کوکاکولا به درستی درک کرده که مخاطبانش عاشق تصاویری هستند که متعلق به خودشان است، تابلوهای پینترستی کوکاکولا با شعار «کشف لحظه‌های شادی؛ هر عکس، یک لحظه» منتشر می‌شوند. این برند به صورت هوشمندانه‌ای از تصاویری که توسط مخاطبانش ساخته‌شده‌اند استفاده می‌کند. هم اکنون هشتگ‌های زیادی در اینستاگرام وجود دارد که به طور مستقیم به این کمپانی مرتبط هستند، هشتگ‌هایی که میلیون‌ها بار تکرار شده‌اند و مخاطبان را به تعریف کردن قصه‌هایی که کوکاکولا جزئی از آن‌هاست ترغیب می‌کنند.

cocacola hashtag

  • تولید محتوا با محوریت مسئولیت اجتماعی

بر اساس ویکی‌پدیای فارسی مسئولیت اجتماعی را می‌توان چنین تعریف کرد: «مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها از جستارهای اخلاق کسب‌وکار است که به نقش شرکت‌ها در حوزه اجتماع می‌پردازد. مسئولیت اجتماعی شرکتی مجموعه وظایف و تعهداتی است که شرکت بایستی در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد.»

به عنوان مثالی از توجه کوکاکولا به مسئولیت اجتماعی (CSR) کافی است به درپوش‌های متنوع تولیدی این کمپانی برای محصولات خود نگاهی بیندازید. این درپوش‌ها باعث می‌شوند بطری نوشابه‌ی شما پس از مصرف نوشابه بتواند تبدیل به لامپ، مدادتراش، جای مایع ظرف‌شویی و... شود، کوکاکولا همراه با تولید این نوع درها فیلم‌های آموزشی مرتبط برای آموزش انواع کاربردهای آن‌ها را ارائه داده و به این ترتیب با توجه نشان دادن به بازیافت و استفاده مجدد از پلاستیک‌ها یک ارزش اجتماعی مهم را به تصویر کشیده که بر وجهه‌ی برند و جایگاه کوکاکولا در اذهان مردم تأثیر بسیار مثبتی داشته است.

cocacoal content marketing

 

 


سمیرا   کرمی

نویسنده دیجی موند

لدت کشف دنیاهای تازه همیشه سرمستم می کرد، خوشحالم که این بار برای کشف اسرار دنیای دیجیتال در کنار همسفر خوبی به نام دیجی موند هستم.

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
معرفی استارتاپ اینفوگرام - مرکز تخصصی اینفوگرافیک
راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ
با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا

مطالب پیشنهادی

ایمیل مارکتینگ، یک گنج رو به فراموشی
5 گام بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها
5 پیشنهاد بازاریابی محتوا برای آژانس‌های مسافرتی-قسمت اول
اسکرام چیست؟
5 پیشنهاد بازاریابی محتوا برای آژانس‌های مسافرتی-قسمت دوم

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."