6 روش بازاریابی آنلاین مناسب برای هر نوع کسب و کاری


Six Ways of Online-marketing for any bussines

اگر تصمیم به بازاریابی آنلاین برای کسب و کار خود دارید، اما نمی دانید با این همه ترفند و مطالب های رنگارنگ از کجا باید شروع کنید؟ از بین انواع روش ها، کدام از آنها متناسب با کسب و کارتان است و با بودجه شما مطابقت دارد؟ در این مقاله شما به صورت خلاصه با این راهبردها آشنا می شوید ومی توانید با آگاهی بیشتر، راهبردی متناسب اتخاذ کنید. اجرای حداقل 3 مورد از موارد پیشنهاد می شود؛ چرا که از عوامل موفقیت در بازاریابی آنلاین، تنوع در استفاده از روش ها و مُمارست در اجرای آنها می باشد.

1. وبلاگ داشته باشید

پس از برداشتن اولین قدم در فضای مجازی، یعنی داشتن یک وب سایت خوبِ واکنش گرا (تغییر نمایش متناسب با صفحات موبایل و تبلت)، راهاندازی یک وبلاگ مفید از اقدامات تأثیر گذار خواهد بود. با نگارش محتوای مرتبط طبق یک برنامه زمانی منظم و پایدار، فالوئر بدست می آورید و ممکن است برخی از آنها با اشتراک گذاری مطالب در مورد خدمات یا محصولات، به  بازاریابی آنلاین شما کمک کنند.

(برای مطالعه در خصوص تأثیر وبلاگ در پروسه خرید مشتری، اینجا را کلیک کنید)

مهمترین مزایای استفاده از پتانسیل وبلاگ عبارتند از: 

  • یکی از مهترین کانال های ورود ترافیک به وب سایت شماست. 
  • موجب می شود ترافیک ایجاد شده را به سرنخِ فروش تبدیل کند.
  • اعتماد بین برند شما و مخاطبین را افزایش میدهد
  • تاثیر بسزایی در سئو یا اقدامات بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر دارد.
  • به مجموعه شما هویت سازمانی می بخشد.
  • با امکان ثبت نظرات بازدیدکنندگان، دید شما نسبت به مخاطبین تان ارتقا می یابد.

2. تبلیغات آنلاین

بسیاری از کسب وکارها به سراغ تبلیغات آنلاین نمی روند و آن را هزینه اضافی می دانند و تصور می کنند که دیگر روش های بازاریابی هزینه ای در بر نخواهد داشت. در صورتی  که هزینه فقط پولی که پرداخت می کنید نیست. زمان و انرژی  ای که صرف تولید و مدیریت محتوا می شود نیز، بخشی بزرگی از این هزینه ها را تشکیل می دهد. درست است که در بسیاری از راهبردهای بازاریابی شبکه های اجتماعی، پرداخت پول به آن رسانه ذی ربط به صورت مستقیم صورت نمی گیرد، اما با توجه به انبوه تولید روزانه ی محتوا و رقابت شدید در این حوزه، کار شما دشوار می شود و برای دیده شدن نیاز به تلاش مزاعف، نوآوری و برخورد حرفه ای دارید که برای تحقق آن طبعاً هزینه های خاص خود را می طلبد.

ضمن ضرورت بازاریابی رسانه های اجتماعی برای تعامل با مخاطبین، با کمی هزینه بیشتر در حوزه تبلیغات آنلاین می تواند سرعت ارتقای محصول یا کسب و کار دوچندان می شود و می توانید مخاطبین را هرچه سریع تر به سوی محتوا و یا وب سایت خود بکشانید. ترکیب تبلیغات آنلاین با دیگر ترفند های بازاریابی، یکی از الزامات یک راهبرد مقرون به صرفه می باشد.

تبلیغات آنلاین روش های گوناگونی دارد که با توجه به شرایط زیست محیطی ایران نسبت به اکوسیستم فضای مجازی سایر کشورها، تنها به معرفی دو روش متداول و تأثیرگذار در این بخش اکتفا می کنیم. هر دو این روش ها از نوع تبلیغات کلیکی CPC (پرداخت به ازای کلیک) می باشد.

تبلیغات در گوگل با ابزار گوگل اَدورز Google AdWords: همانطور که اسم آن را زیاد شنیده اید، این نوع تبلیغات موجب می شود که گوگل براساس کلمات جستجو شده لینک مربوط به کسب و کار شما را نمایش دهد. از جمله مزایا این روش، ارتقا کسب وکار در اولین مراحل جستجو مخاطبین و مطرح شدن در میان انبوه اطلاعات، ابزارهای دقیق و کلیدی ارزیابی و قابلیت انعطاف پذیری در تنظیم بودجه می باشد. البته مزیت های سیستم تبلیغاتی گوگل بسیار بیشتر از این هاست و بخش اعظمی از آن در سازوکار و اهمیت موتور های جستجوگر در فضای مجازی است.

( برای مطالعه بیشتر در مورد گوگل اَدوردز و سازوکار آن، اینجا را کلیک کیند.)

تبلیغات بنری: در تبلیغات بنری که نوع کلیکی آن CPC از نوع CPM (پرداخت به ازای مشاهده تبلیغ) در ایران متداول تر است. در این روش تبلیغات شما در فضاهای مختلفِ مربوطه به صورت بنر نمایش می شود و بسته به نوع قرارداد شما، پولی که می پردازید می توانید به ازای کلیک یا بازدید صورت گرفته باشد. به مراکزی این  که کار را انجام می دهند CDN یا مراکز توزیع محتوا می گویند. با جستجو در گوگل به سادگی میتوانید این مؤسسات را بیابید. توجه به فضاها و وب سایت های انتخابی برای ارتقأی کسب و کارتان از جمله شاخصه های این نوع تبلیغات محسوب میشود. اولین شاخصه فضای های انتخابی برای تبلغات، طبعاً ترافیک آن می باشد. مراکز توزیع محتوا اغلب سایت های زیر رتبه 3000 ایران براساس آمار الکسا را پیشنهاد می دهند و به شما در انتخاب این فضا راهنمایی می کنند. اکنون این مؤسسات جهت ارتقای تبلیغ شما، شبکه ای به وسعت 15000 وب سایت را در اختیار دارند.

3. ثبت کسب و کار خود در لیست های مرجع

ثبت نام تجاری در لیست های مرجعی مانند کتاب اول یا فهرست اصناف و یا دیگر فضای های مشابه و مرتبط با فعالیت کسب و کارتان، از روشهای کم هزینه و اما تأثیرگذار محسوب می شود. اگر فعالیت شما مختص به منطقه ای خاص می باشد این کار به مخاطبین را در یافتن کسب و کارتان کمک می کند و یا برای آن هایی که فعالیت صادراتی دارند، یکی از مکان های مراجعه مخاطبین خارجی همین وب سایت های مرجع می باشد. از دیگر مزایای آن برخورداری از ترافیک ارگانیک آن بر نمایان شدن نام تجاری شما، در نتایج موتورهای  جست و جو بسیار تأثیرگذار است.

4. حضور در شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی از انقلاب های حوزه رسانه محسوب می شود و انحصار ترویج محتوا و یا خبر را از رسانه های سنتی مانند تلویزیون و رادیو و یا دیگر فضای های محیطی که با دریافت هزینه ای هنگفت تبلیغات می کنند، خارج کرده است. علاوه بر این، رسانه های اجتماعی جهت افزایش تعامل مخاطبین و دریافت بازخورد تأثیر بسزایی دارد که با کمترین هزینه محقق می شود. فعالیت در شبکه های اجتماعی ممکن است از دیگر روش های تبلیغات آنلاین پیچیده تر باشد و فراگیری راهبردهای متناسب با کسب و کارتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فراموش نکنید علی رغم مجانی بودن فعالیت در رسانه های اجتماعی، برای دیده شدن و بهره مند شدن از مزایای آن می باسیت با نگاه کارشناسی شده، اقدامات بسیاری را در این انجام دهید که ملزم به صرف زمانی متناسبی می باشد.

مقاله مرتبط : 7 شاخصه اصلی در راهبرد بازاریابی شبکه اجتماعی

5. فعالیت شبکه ای آنلاین

بسیاری لینکدین را مشابه دیگر شبکه های اجتماعی می دانند که محوریت آن تنها اشتراک گذاری محتوا در بین مخاطبین است. اما لینکدین به اشتراک گذاری مطالب صرفاً کسب و کاری محدود نمی شود و در شبکه سازی و شناسایی همکاران، رقبا و فعالان صنعت، طرز فکر آن ها، نیرویهای استخدامی، اخبار و دیگر موارد بسیار تأثیرگذار است. تعداد کاربران لینکدین تا سال 2015 در دنیا بیش از 350 میلیون یاد شده که بیش از 11 میلیون آن را خاورمیانه تشکیل داده است. به نقل از رئیس مرکز رسانه های دیجیتال در مرداد ماه امسال:" کاربران ایرانی بیشترین عضویت را در شبکه اجتماعی لینکدین در میان کشورهای منطقه دارند و این نشان از آن دارد که کاربران ایرانی به دنبال تخصص هستند."

6. بازاریابی ایمیلی

یکی دیگر از موثرترین روش ها برای بازاریابی آنلاین، ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی می باشد. زمانی که شما لیست ایمیل مخاطبین خود را بسازید ( و نه اینکه خریداری کنید) می توانید پیام خود را مستقیماً به گوش افرادی برسانید که نسبت به محصول یا خدمات شما تمایل نشان داده اند. همچنین بازاریابی ایمیلی ابزاری فوق العاده برای ساختن ارتباط خود با مشتری، با هدف تداوم ارتباط و موجب شدن تبلیغات دهان به دهان می باشد. با ارائه محتوا در قالب خبرنامه، پیشنهادات ویژه، مطالب آموزشی یا دیگر مطالبی که برای مشتریان شما مفید است از بازدید کنندگان وب سایت درخواست کنید تا این ایمیل خود را ثبت کنند. همچنین یادآوری سبدخرید های رها شده در فروشگاه های اینترنتی که به تکمیل خرید منجر نشده اند، از ضرورت های راهبردی فروشگاه های آنلاینِ امروز، به حساب می آید.

مقاله مرتبط : راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ

فراموش نکنید...

پُست کردن در صفحات اجتماعی و آپلود کردن محتوا در این وب سایت و آن خبرنامه، فن بازار و بازاریابی نیست. استفاده از تمامی موارد یاد شده بدون داشتن نقشه راهبردی تنها اصراف در هزینه ها خواهد بود. لذا کمپین هدفمند بسازید و شاخصه های اصلی آن را مرتباً ارزیابی کنید.

همچنین به یاد داشته باشید مخاطبان شما باید خاص و هدف گذاری شده باشند. هرچه مخاطبین تان را با دقت بیشتری انتخاب کنید و آگاهی بیشتری نسبت به آنها بدست آورید(شناخت پرسونای مخاطب)، می توانید کسب و کارتان را در فضاهای مرتبط تر ارتقاء دهید و اینگونه مشتریان بالقوه، تعامل بیشتری با محتوا و نام تجاری شما خواهند داشت.

 تعیین درست مخاطبین هدف و کسب آگاهی و اطلاعات در مورد آنها و رفتارشان، احتمال زدن به هدف و نتیجتاً موفقیت کمپین را افزایش می دهد.


شاخصه های بازاریابی استراتژی بازاریابی دیجیتال کمپین تبلیغاتی راهبرد تحلیل بازار مدیریت بازاریابی بازاریابی آنلاین

محمد   شرقی

نویسنده دیجی موند

فعال در حوزه دیجیتال برندیگ، بازاریابی شبکه اجتماعی و تجارت الکترونیک

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
با این 7 روش، برند خود را در ذهن مشتری جایگذاری کنید
معرفی استارتاپ توشه – سرویس پوش نوتیفیکیشن و آنالیتیکس
معرفی کمپین قدرتمند بازاریابی محتوای برند GoPro به نام قهرمان باش

مطالب پیشنهادی

ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
6 روش بازاریابی آنلاین مناسب برای هر نوع کسب و کاری
ایمیل مارکتینگ، یک گنج رو به فراموشی
5 گام بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها
5 پیشنهاد بازاریابی محتوا برای آژانس‌های مسافرتی-قسمت اول

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."