ایمیل مارکتینگ، یک گنج رو به فراموشی


ارسال خبرنامه و پیشنهادات ویژه به مشتریان از طریق ایمیل میتواند نقش  مهمی در برنامه  بازاریابی کسب و کار شما و ایجاد یک رابطه ی مستقیم و قدرتمند با مخاطبین برندتان ایفا کند.  با دیجی موند همراه باشید.
ارسال خبرنامه و پیشنهادات ویژه به مشتریان از طریق ایمیل میتواند نقش  مهمی در برنامه  بازاریابی کسب و کار شما و ایجاد یک رابطه ی مستقیم و قدرتمند با مخاطبین برندتان ایفا کند.

برای کسب اگاهی بیشتر به مقاله «راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ» اینجا کلیک کنید. 

سرفصل های زیر در حوزه ی ایمیل مارکتینگ در این مقاله بررسی خواهند شد: 

  • توسعه یک لیست تماس (فهرست بندی مخاطبین برند)
  • هدف گذاری و شناسایی مخاطبین مبتنی بر اطلاعات دموگرافیک و علاقه مندی ها و پرسونای آنها 
  • ایجاد ارتباط  با مشتریان 

 

بازاریابی ایمیلی یا اصطلاحاً ایمیل مارکتینگ ارزش افزوده ی بالقوه ای برای تمام فعالیت های شما در زمینه ی بازاریابی دیجیتال می باشد.

اما چرا؟

استفاده از این روش،  سبب ایجاد وفاداری مشتریان و ایجاد تعامل بین  آنها و برند شما می شود. بعلاوه راه کارهای ایمیل مارکتینگ بر روی دستگاه های موبایل هم به خوبی جواب می دهد. 
در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد چگونه لیست مخاطبین خود را  ایجاد کرده و توسعه دهید و چگونه با مخاطبین متفاوت خود بر اساس علائق، خواسته ها و نیازهایشان صحبت کنید. همچنین در این مقاله در مورد چگونگی ایجاد ارتباط با مشتریان صحبت شده است. 
مانند بسیاری از فعالیت های بازاریابی، اولین گام در ایمیل مارکتینگ هدف گذاری و تعیین چشم انداز است. به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا می خواهید محصولات و خدمات خود را به دیگران نشان دهید و بازدیدکنندگان بیشتری را به سایت تان روانه کنید؟ 
  • آیا می خواهید از ایمیل مارکتینگ برای ارائه پیشنهادات و تخفیف های ویژه استفاده کنید؟ 

با هر هدفی که می خواهید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید، می بایست، لیستی  از افراد مورد انتظار که احتمالاً به کسب  و کار شما علاقه دارند، ایجاد کنید. 
اما چطور باید این افراد را پیدا کرد و ایمیل های آنها را گرفت؟ از آنها بخواهید. زمانی که با مشتریان یا مخاطبین احتمالی مرتبط با کسب و کارتان صحبت می کنید، به آنها در صورتی که  ایمیل شان را در اختیار شما قرار دهند، پیشنهاد یا تخفیف ویژه ای ارائه دهید. اگر شما یک وب سایت دارید، می توانید از یک فرم و دعوت از بازدیدکنندگان به ثبت نام و عضویت آنلاین جهت دریافت این پیشنهادات ویژه در صندوق پستی شون استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که افراد باید به شما اجازه ارسال ایمیل های تجاری را بدهند و حتی بتوانند به سهولت خبرنامه های شما را لغو کنند. بعد از ایجاد لیست تماس از افرادی که تمایل دارند ایمیل از سوی شما دریافت کنند، گام بعدی این است که در مورد شیوه هایی که ایمیل مارکتینگ می تواند در  دستیبابی به اهداف کسب و کار شما  موثر باشد، فکر کنید. 
یادتان باشید، ایمیل جایی نیست که از طریق آن، مخاطب برندتان را با محتوای بسیار زیاد، سردرگم کنید و یا در یک ارتباط با وی، ایمیل های متعددی برای وی به یکباره ارسال کنید. این کار تجربه کاربری ناخوشایندی را برای وی رقم می زند. 
شما می توانید  با یک «سلام» و «معرفی مختصر، کوتاه وشفاف  برند یا کسب و کارتان»  شروع کنید. در مرحله ی بعد، می توانید اطلاعات بیشتری از محصولات و خدمات خودتان را برای مشتریان ارسال کنید. همچنین می توانید در ایمیل از آنها یک یا دو سوال از آنها بپرسید تا کمی بیشتر آنها با به موضوع کسب و کار و برندتان علاقه مند  و کنجکاو کنید. 
بعد از اینکه توانستید با مانیتور و تحلیل ایمیل هایتان، اطلاعات بیشتری از مخاطبین تان بدست آورید، می توانید پیشنهادات ویژه و یا محتوای سفارشی و منطبق با علاقه آنها، برای آنها ارسال کنید. برای مثال اگر گروهی از مشتریان شما اخیراً از شما محصولی را خریداری کرده یا از خدمات شما استفاده کرده اند، شما اکنون می توانید محصولات و یا محتوای پیشنهادی و مرتبط به آنها نشان دهید تا پروسه دریافت سرویس یا خرید از شما از سوی آنها مجدد تکرار شود. یادتان باشد که سعی کنید اطلاعات سودمند و مفیدی مانند نکات روز، آموزش های مرتبط با محصول یا خدمات تان با توجه به نیاز و خواست مشتریان و یا تخفیف و پیشنهادات ویژه در ایمیل بگنجانید تا مخاطبین برندتان را ترغیب کنید ایمیل شما را باز کرده و مطالعه کنند. 

email marketing for loyal customers

در واقع زمانی که شما به مشتریان، محتوای آموزشی در مورد کسب و کارتان ارائه می دهید، این فرصت را خواهید داشت که بیشتر در مورد مشتریان تان، اطلاعات کسب کنید. شما همچنین می توانید از کسانی که عضو خبرنامه شما شده اند، بپرسید که آیا دوست دارند به رورسانی‌های جدید مرتبط با محصولات و خدمات شما را نیز دریافت کنند و در صورتی که پاسخ آنها در این زمینه مثبت بود، می بایست برنامه ریزی کنید. برای مثال باید بررسی کنید که ایمیل‌ها  به صورت هفتگی یا ماهانه می بایست ارسال شوند. هر آنچه تحلیل میکنید و یاد می گیرد را می بایست برای برنامه ریزی کمپین های آتی ایمیلی خودتان مستند کنید. 
 در مورد افرادی که به  مدت طولانی خبرنامه شما را دریافت می کنند، چه می دانید؟ مشتریان وفادار برای کسب و کار شما بسیار حائز اهمیت هستند و این که رابطه ای مثبت و بلند مدت خودتان با آنها را حفظ کنید، بسیار مهم است. شما می توانید تاریخچه سفارشات قبلی، تیکت های پشتیبانی، کامنت ها و محتوایی که لایک کردند و هر گونه ردپایی که مشتری وفادار در کسب و کار شما بر جای گذاشته است، شناسایی و تحلیل کنید و بر اساس این اطلاعات، حتی بسته های خدماتی و محصولات سفارشی شده، پیشنهادات یا تخفیف ویژه برای آنها در نظر بگیرید و کمپین ایمیل مارکتینگ ویژه مشتریان وفادارتان طراحی و برنامه ریزی کنید و هر چند وقت یکبار، تخفیف های فصلی، دعوت نامه های اختصاصی بر حضور در باشگاه مشتریان و رویدادهای مشتریان برند و یا  ویژگی های جدید محصولات و خدمات تون را برای آنها تدارک ببینید. 

email marketing for loyal customers

شما می توانید با طراحی و توسعه محتوای سرگرم کننده و مفید برای اعضاء خبرنامه، ایمیل های جذاب و مناسبی برای آنها طراحی کنید، در این صورت برند شما اولین انتخاب آنها برای خرید محصول یا خدمات مد نظر خواهد بود. شما همچنین می توانید از ایمیل مارکتینگ برای دریافت فیدبک و نظرات و پیشنهادات آنها در مورد تجربه پشتیبانی مشتری، توسعه  سبد محصولات و خدمات یا پروسه خرید استفاده کنید و با شناسایی مشکلات و نقاط تاریک و کور کسب و کارتان، در صدد حل مسئله و ارائه راه کارهای موثر باشید. بنابراین ایمیل مارکتینگ هنوز یکی از شیوه های کلیدی برای توسعه ارتباط با مشتریان موجود و مشتریان بالقوه می باشد. 
شما همچنین می توانید با شناسایی مخاطبین و وجوه تمایز آنها با یکدیگر، ارتباط بین آنها و برند را بر اساس علائق شان و همچنین ارائه پیشنهادات ویژه و محتوای سودمند و سرگرم کننده شخصی سازی کنید و با ایجاد جامعه مشتریان وفادار به رشد کسب و کارتان کمک کنید. 


ایمیل مارکتینگ بازاریابی ایمیلی ایمیل استراتژی بازاریابی دیجیتال بازاریابی آنلاین

تیم محتوای   دیجی موند

هم بنیان گذار و مدیر کسب و کار دیجی موند

از حدودا ۳ سال گذشته، تمرکز کاری و یادگیری ما حول محور کارآفرینی، توسعه کسب و کارها و استارتاپ های آنلاین و مباحث دیجیتال مارکتینگ بوده و از اینکه دانش و تجربیات مان را با دیگران به اشتراک بگذاریم، لذت می بریم. با دیجی موند همراه باشید.

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
معرفی استارتاپ اینفوگرام - مرکز تخصصی اینفوگرافیک
راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ
با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا

مطالب پیشنهادی

تعیین هدف کسب وکار در رسانه اجتماعی
آناتومی یک پست موفق در اینستاگرام – قسمت اول
آناتومی یک پست موفق در اینستاگرام – قسمت دوم
آناتومی یک پست موفق در اینستاگرام – قسمت سوم
صفر تا صد اکانت اینستاگرام تان را تحلیل کنید(معرفی ابزارهای تحلیلی)- قسمت اول

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."