5 گام بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها


در این مقاله قصد داریم به معرفی اصولی در بازاریابی محتوا بپردازیم که استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچکی که به دنبال توسعه‌ی برند خود هستند با به‌کارگیری آن‌ها بتوانند در این زمینه بهتر عمل کنند. با دیجی‌موند همراه باشید.

با یک جستجوی چند دقیقه‌ای در فضای وب، می‌توان دریافت که تاکنون تعاریف متعددی برای یک استارتاپ ارائه شده است، هرچند این تعاریف در موارد زیادی باهم اختلاف دارند اما یک ویژگی مشترک در تمام آن‌ها هست که بیانگر ماهیت کسب و کارهای استارت‌اپی  است و آن چیزی نیست جز رشد سریع.

اگر در کنار این رشد سریع مشخص نبودن دقیق نتیجه‌ی کار را ویژگی دیگر استارتاپ با بدانیم می‌توان به سادگی دریافت که اتخاذ سیاست‌های بازاریابی محتاطانه و درعین‌حال اثربخش برای آن‌ها تا چه اندازه با اهمیت است. استارتاپ‌ها هم مانند سایر کسب و کارها نیازمند شناساندن خود به مشتریان هستند اما شرایط خاص این نوع کسب‌وکار اهمیت تدوین یک سیاست دقیق بازاریابی و تبلیغات را دوچندان کرده است.

 بسیاری از شرکت‌های استارتاپی بودجه‌ی کافی برای به راه انداختن کمپین های تبلیغاتی عظیم و روش‌های پر هزینه‌ی بازاریابی را ندارند با این وجود در صورتی که این محدودیت‌ها باعث عدم توجه استارتاپ به شناساندن خود به مشتریان شود می‌توان از شکست آن‌ها مطمئن بود، در این صورت حتی اگر بهترین و باکیفیت‌ترین محصول را هم تولید کنند مادامی که مشتریان از وجود آن بی‌اطلاع باشند محکوم به شکست و ورشکستگی خواهند بود؛ اما نگران نباشید، بن بستی در کار نیست. بازاریابی درون‌گرا روش‌های کم هزینه و اثربخشی برای این نوع کسب و کارها ارائه کرده است. بر این اساس یکی از بهترین راه ها بازاریابی محتواست.

در اینجا به 5 نکته‌ای که لازم است در بازاریابی محتوایی استارتاپ با به آن‌ها توجه شود اشاره می‌کنیم:

  •  تعیین دقیق مخاطبان و ویژگی‌های آن‌ها

همان طور که به طور حتم شما به عنوان یک استارتاپ به خوبی از بازار هدف فروش محصولات خودآگاهید و با توجه به نیازها و ویژگی‌های مشتریان خود اقدام به تولید محصولات فیزیکی می نمایید، تولید محتوا برای سبد خدمات و محصولات تان هم باید بر مبنای همین شناخت دقیق و توجه به ویژگی‌های مختلف مخاطبین برند باشد. این تدوین ویژگی‌های مخاطب که همان تعریف پرسونای مخاطب است از اصول اساسی بازاریابی محتوایی است. در مقالات آتی دیجی‌موند بیشتر در مورد تعریف پرسونا صحبت خواهیم کرد.

perrsona for content marketing

  •  تعیین شاخص‌های اندازه‌گیری

در بازاریابی محتوایی مبنای ما بر این است که به طور مستقیم محصولاتمان را به مشتریان پیشنهاد نکنیم و به آن‌ها این احساس را ندهیم که در معرض تبلیغات قرارگرفته‌اند، بلکه تنها مطالبی را در اختیارشان بگذاریم که برایشان جذاب، مفید و سرگرم کننده است. اما حتی در این نوع از بازاریابی هم می‌توان شاخص‌هایی کمی برای اطمینان از حرکت در مسیر درست تعریف کرد. به عنوان مثال اگر شما برای ارتباط با مشتریان خود و ارائه‌ی محتوا به آنان از یک وبلاگ استفاده می‌کنید می‌توانید تعداد افرادی که به عضویت خبرنامه‌ی شما در آمده‌اند را به عنوان یک شاخص کمی که بیانگر میزان موفقیت شما در جذب مخاطبان است در نظر بگیرید.

ترافیک وب‌سایت، تعداد فالورهای شما در شبکه‌های اجتماعی و یا تعداد به اشتراک‌گذاری مطالب شما در نرم‌افزارهای پیام‌رسان، از دیگر مواردی هستند که با توجه به حیطه‌ی کاری شما می‌توانند به عنوان شاخص انتخاب شوند.

برای این کار بهتر است در ابتدا اهداف واقع‌بینانه‌ای برای خود در نظر بگیرید و در این راستا اقدام به تولید محتوا نمایید، روش‌های مختلف را امتحان کرده و هر بار تغییرات را به دقت اندازه‌گیری کنید و میزان اثربخشی و تأثیرات آن‌ها را بررسی نمایید.

Quantitative indicators for Content Marketing

  • تدوین روش‌ها و روندها

روش‌های زیادی برای دستیابی به محتوای مطلوب و متناسب نیاز شما وجود دارد مثل:

  • استفاده از تولیدکنندگان محتوای دورکار و فریلنسر
  • استخدام  متخصص و کارشناسان تولید محتوا
  • سپردن کار به شرکت‌های تولیدکننده‌ی محتوا و ...

انتخاب هر کدام از این روش‌ها با توجه به شرایط کسب‌ وکار شما تعیین می‌شود، آنچه در این بین ضروری است طراحی یک روند مشخص و دقیق و واضح برای تمام کانال‌های ارتباطی با مشتریان شماست. هر کدام از روش‌های فوق را که انتخاب می‌کنید در نهایت باید نسبت به کیفیت محتوا اطمینان داشته باشید، همین طور محتواهایی که در کانال‌های مختلف انتشار می‌یابند باید در هماهنگی باهم باشند.

از دیگر مواردی که به بهبود این چرخه کمک می‌کند تقسیم کار به زیر بخش‌های مستقل و واگذاری هر کدام به مسئول مربوطه است. در حال حاضر به سختی می‌توان کسانی را یافت که در تمامی مراحل چرخه‌ی محتوا از ایده‌ی اولیه تا تولید و نشر و ویرایش و بالا بردن بازدهی و از رده خارج کردن آن تخصص داشته باشند، بنابراین بهتر است یک تقسیم کار هوشمندانه در این بین ترتیب دهیم تا هرکس به فعالیتی بپردازد که در آن تخصص دارد.

The process of producing content

  • از اهمیت سئو غافل نشوید.

هرچند شبکه‌های اجتماعی اکنون به شدت فراگیر شده‌اند اما برای یک کسب‌ وکار واقعی هیچ‌چیز جایگزین یک وب‌سایت قوی نیست؛ بنابراین هرگز نباید از بهینه‌سازی وب‌سایتتان و اهمیت ظاهر شدن در نتایج اولیه‌ی موتورهای جستجو غفلت کنید.

وجود محتوای خوب و مفید خیال شما را از رضایت مندی مخاطبان هنگام مراجعه به وب‌سایتتان راحت می‌کند، اما استفاده از فنون‌ و ترفندهای سئو دریچه‌ی ورود مخاطبان به سایت شماست. رعایت کردن اصول مهم سئو نظیر استفاده از کلمات کلیدی و قرار دادن آن‌ها در عنوان و ابتدای متن شما را در نظر ربات‌های گوگل محبوب می‌کند.

به سادگی می‌توانید اصول ابتدایی سئو را بیاموزید و همزمان با رشد کسب و کارتان روش‌های بهتر و بیشتری برای ارائه‌ی محتوای جذاب به کار بگیرید.

seo

  •  ویرایش و بازنگری‌های چندین باره

این ویرایش‌ها طیف وسیعی از اصول را در برمی‌گیرد از اصول نگارشی مانند علامت‌گذاری، پاراگراف‌بندی و توجه به غلط‌های املایی تا ظاهر مناسب و جذابیت بصری محتوا برای مخاطب.

همین طور لازم است در فواصل زمانی مختلف آنچه گفته‌اید را مورد بازنگری قرار دهید، شاید اکنون با توجه به مطالعات و تجربیات و تحقیقات خود، حرف‌های تازه و حتی متفاوتی نسبت به گذشته داشته باشید بنابراین لازم است محتوای خود را ویرایش، به‌روزرسانی و حتی بازنشسته کنید.

Transparency in providing information.

و در پایان اینکه از انتشار محتوای مفید که در آن کسب کار خود را با شفافیت بیان می‌کنید هراس نداشته باشید، این کار شما را به بسیاری از مشتریان بالقوه‌یتان معرفی خواهد کرد.

 


سمیرا   کرمی

نویسنده دیجی موند

لدت کشف دنیاهای تازه همیشه سرمستم می کرد، خوشحالم که این بار برای کشف اسرار دنیای دیجیتال در کنار همسفر خوبی به نام دیجی موند هستم.

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
با این 7 روش، برند خود را در ذهن مشتری جایگذاری کنید
معرفی استارتاپ توشه – سرویس پوش نوتیفیکیشن و آنالیتیکس
6 روش بازاریابی آنلاین مناسب برای هر نوع کسب و کاری

مطالب پیشنهادی

5 پیشنهاد بازاریابی محتوا برای آژانس‌های مسافرتی-قسمت دوم
11 معیار کلیدی برای ارزیابی وب سایتِ
نقش های کلیدی در چارچوب اسکرام
ترکیه، یک کشور موفق در بازاریابی محتوا
اصول تفکر استارپ آپ ناب (The Lean Startup)

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."