اسکرام چیست؟


اسکرام به عنوان رویکردی چابک به منظور توسعه محصولات و خدمات نو و بدیع می باشد. با دیجی موند همراه باشید.

در رویکرد چابک، «بک لاگ محصول» (product backlog) سرآغاز تمام کارهاست. بک لاگ در واقع یک لیست اولویت بندی شده از تمام قابلیت‌ها و کارکردهایی است که می بایست با هدف طراحی و توسعه یک محصول موفق پیاده سازی شود. شما در بک لاگ بر روی مهمترین و با اولویت ترین آیتم‌های توسعه کار می کنید.

معرفی چارچوب اجایل  اسکرام برای توسعه محصول

تمام  کارها  به صورت مجموعه تکرارهای کوتاه مدت و با محدوده زمانی مشخص و ثابت برای هر تکرار، عملیاتی می شوند و معمولاً بازه زمانی این تکرارها بین یک هفته تا یک ماه می‌تواند به طول بینجامد. در هر تکرار،  تیم توسعه دهندگان به صورت مجموعه تیم های چند تخصصی (تیم توسعه دهنده موبایل، تیم توسعه وب، تیم توسعه زیرساخت و سرویس، تیم کسب و کار، تیم توسعه محصول، تیم محتوا و سایر موارد) به  صورت خودسازمان ده مجموعه فعالیت هایی شامل طراحی، ساخت و تولید را در هر تکرار بر  عهده می گیرند. در هر تکرار مجموعه از ویژگی‌ها تولید و کامل می شوند که می تواند در پایان هر تکرار این ویژگی را به محصول افزود.

قابل ذکر است که حجم کاری مندرج در بک لاگ بیش از آیتم‌هایی است که تیم ها در هر تکرار کوتاه مدت انجام می دهند بنابراین در زمان برنامه ریزی پیش از آغاز هر تکرار توسعه ای محصول، تیم باید تصمیم  بگیرد چه آیتم‌هایی را باید از بک لاگ برای  هر تکرار برداشته و توسعه دهد. از اینرو اولویت بندی آیتم‌ها در بک لاگ که مورد توافق اعضاء تیم نیز باشد، بسیار حائز اهمیت می باشد.

بک لاگ محصول - طراحی و توسعه محصول

 

در نهایت تیم پس از پایان هر تکرار، ویژگی‌ها  و قابلیت‌های تکمیل شده را مورد بازنگری قرار داده و بازخورد مشتری و ذینفعان را دریافت می‌کند. اکنون بر اساس این بازخورد، مالک محصول و تیم وی می توانند نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرده و روش انجام کار خود را بهبود بخشند.

به طور مثال اگر ذینفع پروژه ویژگی تکمیل شده ای را مشاهده کند و به این نکته پی ببرد که می توان ویژگی و قابلیت دیگری را نیز به محصول افزود، در این صورت مالک محصول می تواند این آیتم‌های جدید را در مکان مناسب درون بک لاگ بر حسب اولویت آن کسب و کار و منابع موجود درون سازمانی و سایر عوامل تاثیر گذار بر تصمیم گیری، قرار دهد تا در تکرارهای توسعه ای آتی توسط تیم مد نظر قرار داده شود.

What is Scrum?-teamwork

 

  • تاریخچه اسکرام

سرآغاز اسکرام از مقاله ای به عنوان «بازی جدید توسعه برای محصول جدید» در سال 1986 در مجله ی «Harvard Business Review» بوده است. در این مقاله، چگونگی توسعه محصولاتی در کلاس جهانی توسط شرکت هایی نظیر هوندا، کانن، فوجی –زیراکس مبتنی بر رویکرد مقیاس پذیر و تیم محور در جهت توسعه یکباره محصول (All at once product development) شرح داده شده است و بر روی اهمیت نقش رهبری و مدیریت در فرآیند توسعه محصول و اهمیت کار تیمی به صورت خودسازمانده تاکید  شده است. این مقاله در واقع نقطه شروع توسعه مفاهیمی مانند اسکرام بود. اسکرام واژه ای برگرفته از ورزش راگبی (فوتبال آمریکایی) است. در این  ورزش، شروع مجدد بازی بعد از هر گونه خطای غیر عمدی یا  اوت شدن توپ را اسکرام می گویند. حتی اگر  طرفدار ورزش راگبی نیستید اما احتمالاً این صحنه را دیده اید که مهاجمان با بازوهای گره خورده با سرهایی رو به پایین دور یک توپ جمع می‌شوند و تلاش می کنند مالکیت توپ را از آن خود کنند. 

علت تشابه اسکرام و مسابقه راگبی در این است که رویکرد توسعه محصول رویکری همه جانبه شبیه به مسابقه راگبی متناسب با نیازمندی های رقابتی در بازار حاضر می باشد که در آن تیم‌ها سعی می کنند در قالب یک تیم متحد بازی کرده و نقش خودشان را ایفا کنند و توپ (استعاره از محصول) را این طرف آن طرف ببرند.

scrum rugby agile-توسعه محصول مبتنی بر رویکرد اسکرام

  • چرا اسکرام

ما برای اینکه بتوانیم ایده‌ها و رویکردهای جدید را تست و بررسی کنیم و فرآیند یادگیری مان را سریع تر کنیم می بایست نتایج کار خودمان را هر چند هفته یکبار به تیم و ذینفعان نشان بدهیم و بازخوردها و نظرات را دریافت کنیم  تا در صورت لزوم،  فرآیند توسعه محصول را مجدد طراحی کنیم.

مزیت دیگر این رویکرد این است که به شما اجازه میدهد تیم‌های تخصصی تر را تشکیل دهید. به طور مثال در روش‌های سنتی، که هنوز در بسیاری از سازمان‌ها مشاهده می‌شود، تیم توسعه عادت داشت کاملاً تمام کارها را انجام دهد و در نهایت سرویس توسعه داده شده را به تیم تست و آزمون ارائه دهد. اما آنچه ما را بر آن میدارد به سمت اتخاذ رویکردهایی مانند اسکرام گام بر داریم این است که تیم ها می بایست به صورت مداوم با یکدیگر هماهنگی های لازم را  هر روز انجام دهند تا از بسیاری از خطا ها و مشکلات پیش رو جلوگیری شود.

اسکرام بر روی تحویل ویژگی‌ها و قابلیت‌ها در هر تکرار توسعه‌ای متمرکز می شود که این کار، سرعت  توسعه و تحویل پروژه را افزایش می‌دهد. در پایان هر تکرار توسعه‌ای، ویژگی‌ها عملکرد درستی دارند، به صورت یکپارچه آزمون و تست شده‌اند و از دید کسب و کاری، پایان هر تکرار، یک محصول ارزشمند وجود دارد.

مهمترین مزایای اتخاد اسکرام عبارتند از:

  • رضایت مندی مشتریان
  • بهبود بازگشت سرمایه
  • کاهش هزینه
  • کسب سریع نتایج
  • اطمینان به موفقیت در دنیای پیچیده
  • لذت بیشتر

scrum benefit مزایای اتخاذ رویکرد اسکرام

 دیجی موند سعی دارد، جای خالی مرجعی واحد برای اصول اسکرام را پر کرده و تجربه‌های اسکرام را بررسی کند.  با ما همراه باشید.

 

 


scrum product development اسکرام توسعه محصول بک لاگ

تیم محتوای   دیجی موند

هم بنیان گذار و مدیر کسب و کار دیجی موند

از حدودا ۳ سال گذشته، تمرکز کاری و یادگیری ما حول محور کارآفرینی، توسعه کسب و کارها و استارتاپ های آنلاین و مباحث دیجیتال مارکتینگ بوده و از اینکه دانش و تجربیات مان را با دیگران به اشتراک بگذاریم، لذت می بریم. با دیجی موند همراه باشید.

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
با این 7 روش، برند خود را در ذهن مشتری جایگذاری کنید
معرفی استارتاپ توشه – سرویس پوش نوتیفیکیشن و آنالیتیکس
معرفی کمپین قدرتمند بازاریابی محتوای برند GoPro به نام قهرمان باش

مطالب پیشنهادی

راهبرد بازاریابی فروشگاه اینترنتی - بخش اول : توجه به بایدها
هفت پادشاه سرزمین محتوا
باید ها و نباید ها در کپشن نویسی
راهبرد بازاریابی فروشگاه اینترنتی - بخش 2 : پروسه خرید
7 اصل در راهبرد بازاریابی شبکه اجتماعی

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."