11 معیار کلیدی برای ارزیابی وب سایتِ


11 crucial online marketing metrics

هر کسب و کاری می خواهد در مورد مشتریان خود بیشتر بداند، این اطلاعات از شاخصه های اساسی افزایشِ فروش و سود می باشند. اکثر کسب و کار در دو زمان دچار مشکل می شوند، یکی زمانی که در دریافت اطلاعات و بازخورد مشرتیان غفلت کرده اند و دیگری تمرکز بروی معیارهای اشتباه است.

با توجه کردن به معیارهای کلیدی بازدهی (KPI: Key Performance Indicators)، یک کسب و کار می تواند رشد و در ارائه خدمات پیشرفت کند.

ابزارهای بازاریابی متنوعی و گزارش های عدیده ای، در حوزه مدیریت ارتباط با مشتری برای اندازه گیره شاخصه ها وجود دارد، اما ارزیابی و نظارت کدام از این شاخصه ها ضروریست؟ و کدام از آنها تنها پارامترهایی بی معنی هستند؟

با دیجی موند همراه شوید تا 11 معیار کلیدی ازریابی جهت رسیدن به اهداف مهم کسب و کارتان را بشناسید و کمک آن میزان موفقیت خود را نظارت و بررسی کنید. آنالیز معیارهایی مانند ترافیک جذب شده از موتورهای جستجوگر یا تبلیغات کلیلی آنلاین، از جمله موارد اصلی اندازه گیری عملکرد در فضای مجازی می باشد. ریز شدن بر این معیارها نقاط قوت و ضعف شما را نمایان می کند و در تصمیم گیری ها و مدیریت منابع تأثیر بسزایی دارد.

برای هریک از اهداف، می توانید یک یا چند شاخصه داشته باشید. گزارشات فروش، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، گوگل یا رسانه های اجتماعی می تواند از جمله این موارد باشد. توجه این مقاله بیشتر به معیارهای ارزیابی وب سایت معطوف شده که با ابزارهای تجزیه و تحلیل مانند گوگل آنالیتیک (Google Analytics) اندازه گیری خواهند بود.

1. ترافیک ورودی به وب سایت

وب سایتِ بسیاری از کسب و کارها از مهمترین ابزارهای بازاریابی شان محسوب می شود و برای اغلب مشتریان به عنوان ویترین مغازه یا اولین نقطه ی منجر شدن به تماس، محسوب می شود. لیکن نظارت بر میزان ترافیک ایجاد شده، صرف نظر از مبادی منابع آن، از اولویت های اولیه خواهد بود. توجه کنید که آیا نقاط عطف و فرازونشیب ها، با کمپین یا فصول یا رویدادهای مدنظر، همخوانی دارد یا خیر. به طور مثال در زمان رونمایی از محصول جدید، بروی تبلیغات آنلاین سرمایه گذاری کنید و ببنید بازخورد آن در طول کمپین به چه صورت بوده و نقاط تأثیر گذار کدامند. اینگونست که می توانید موفقیت خود را اثبات کنید.

همچنین نقاط ضعف در بازدیدها و میزان همخوانی آنها با رویدادها، دوره های زمانی خاص و نمرات پایین را بررسی و مطالعه کنید. فراموش نکنید که مشکل سرورهای میزبان یا سرعت ضعیف اینترنت در بعضی از مناطق را می توان به عنوان عوامل تأثیرگذار در نظر گرفت.

2. منابع ترافیک ورودی

بازدیدکنندگان می توانند به طرق گوناگون به سایت شما وارد شوند که موتورهای جستجوگر، ارجاع دیگر وب سایت ها و تایپ مستقیم آدرس URL از جمله این عوامل و منابع اند. رصد میزان موفقیت در هرکدام از آنها می تواند معیار خوبی برای سنجش بازار باشد.

اگر درصد بالایی از ترافیک به صورت مستقیم وارد سایت می شوند، به آن معناست که اکثر بازدیدکنندگان از قبل با نام یا URL شما آشنا بوده اند.اما در مورد آنهایی که شما را نمی شناسند، چه باید کرد؟ آیا این امر ارزش سرمایه گذاری و در تبلغات آنلاین مانند گوگل اَدوردز را دارد؟

به طور کلی اگر ترافیک ورودی از طریق موتورهای جستجوگر کمتر از 40% باشد، نشان دهنده آن است که وب سایت شما در گوگل یا بینگ از رتبه و جایگاه خوبی برخوردار نیست. ارجاع ترافیک 20 تا 30 درصدی از سایت های دیگر و ترافیک 30 تا 35 درصدی افرادی که مستقیم وارد می شوند و از بازدیدکنندگانی قبلی هستند، می تواند تقسیم بندی نسبی مناسبی برای گزارش ترافیک کلی باشد.

توازن و تقسیم مبادی ورودی ترافیک بین منابع گوناگون، موجب می شود تنها به یک راه برای جذب بازدیدکننده گان وابسته نشوید.

3. بازدیدکنندگان جدید و افرادی که بازمیگردند

می توانید ترافیک را به بازدیدکنندگان جدید و افرادی که بازگشته اند تقسیم کنید. معمولاً انتظار می رود که بازدیدکنندگان جدید بیشتر باشند. اما اگر نسبت بازدیدکنندگان جدید به افراد بازگشته به سایت شما بیش از حد باشند، نشان دهنده آن است که سایت شما آن قدر جذاب نبوده تا مخاطبان را به بازدید مجدد ترغیب کند. البته این موضوع به ماهیت کسب و کار و موضوعی که ترویج می دهد نیز مرتبط است. به هر حال اگر درصد بازدید مجدد برایتان اهمیت دارد، اولین کار بررسی محتوای ارائه شده است، آیا مطالب برای خوانندگان مفید بوده؟ آیا مطالب از شفافیت و خوانایی خوبی برخورداراند؟ آیا استفاده از وب سایت آسان است؟ پس از پاسخ دادن به این پرسش ها می توانید سایت خود مجدداً ارزیابی کنید.

4. تعامل بازدیدکنندگان

با استفاده از گوگل آنالیتیک می توانید آمار سبدِ خریدهای رها شده یا کسانی که تکمیل خرید نداشته اند را در یک فروشگاه انترنتی رویت کنید. یا ببنید که چه کسانی پس دریافت فایل اطلاعاتی از سایت، دیگر بازنگشته اند. رصد کردن این ارقام به شما دید مناسبی در مورد کاربری وب سایتان می دهد. به طور مثال ممکن است مخاطب اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد یا اینکه قیمت و هزینه های حمل موجب عدم خرید محصول شود.

5. صفحاتی که در آن بازدید و تعامل بیشتری صورت گرفته

معمولا ً صفحه اصلی بیشترین ترافیک را دریافت می کند. اما میزان بازدهی دیگر صفحات مهمِ سایت چگونه است؟ آیا خوانندگان به صفحات درستی برای تعامل در وب سایت هدایت می شوند؟

صفحات برتر می توانند بلاگ، مطالب نمونه های مطالعاتی، پیشنهادات خاص یا دیگر موارد باشد. با صرف زمان بیشتر، سئوی SEO این صفحات را بهبود بخشید. کلیدواژه ها یا جملات مهم را در اینگونه صفحات بگنجانید؛ مخصوصاً در تیترها (Title) و متا تگ توضیحات (Description meta tag).

6. تعداد تعاملات در هر بازدید

از مهم ترین فراخوان ها، می توان به برای دریافت ایمیل، ثبت نام برای خبر نام ها و دیگر موارد مانند تعداد لایک، اشتراک گذاری و نظراتی که برای یک پُست ثبت می شود؛ اشاره نمود. ترغیب مخاطبان به تعامل بیشتر می تواند موجب افزایش فروش شود.همچنین می توانید با توجه به این معیارها در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید و نظرات مشتریان تان را درخواست کنید.

7. هزینه هر تعامل

بر اساس ارزش برآورد شده از هر مشتری، می توانید عملکرد بهتری در تخصیص بودجه کمپین ها، داشته باشید. به طور مثال برای راه اندازی تبلیغات کلیلی گوگل ادوردز، می بایست ارزش هر کلیکی که انجام می شود را مد نظر بگیرید و ببنید که چه تعداد از آنها به فروش منجر می شود. اگر برای تبلیغات هزینه ی زیادی پرداخت می کنید و مشرتیان مبلغ کمی خرج می کنند، بهتر است نوع بازاریابی متفاوتی را اتخاذ کنید. بودجه تبلیغاتی را براساس مبلغ که مشتری می پردازد و مقداری که عایدتان می شود، تخصیص دهید.

8. نرخ خروج از سایت (Bounce rate)

در اینجا منظور زمانی است که بازدیدکننده پس از ورود به سایت بلافاصله خارج می شود و صفحه را می بندد. که دلایل آن می تواند بازشدن سایت اشتباه، نمایش اطلاعات نا مفید به کاربر یا حتی سرعت پایین بارگذاری صفحات، یا دیگر موارد اینچنینی باشد. بهتر است در عین جذب مشتری هدف نرخ خروج را کاهش دهید.

بالا بودن Bounce Rate می تواند به دلایلی چون طراحی ضعیف، کارایی پایین، صفحات لندینگ طولانی یا مراحل خرید پیچیده جهت تکمیل خرید، مرتبط باشد. به علاوه ممکن است ترافیک نامرتبط  جذب کرده باشید یا کلیدواژه های شما به قدر کافی متناسب با درخواست مخاطبان نباشد. با انجام آزمایش های Split Testing یا همان A/B Testing فراخوان های مختلف را امتحان کنید و یا استفاده از کلیدواژه های و محتوای متنوع، در شرایط آزمایش، می تواند موجب بهبود ارقام نرخ خروجی از سایت یا تعداد صفحات مشاهده شده در هر بازدید را رقم بزند.

9. صفحات خروجی

ممکن است متوجه شوید که کاربران بیش از 2 الی 3 صفحه از وب سایت شما را نگاه نمی کنند. به دنبال خصوصیات مشترک در این صفحات باشید. آیا اکثر بازدیدکنندگان پس از بازدید از یک صفحه بخصوص از وب سایت شما خارج می شوند؟ ممکن در آن صفحه چیزی که به دنبال آن هستند را نیافته باشند یا مانعی برای ادامه استفاده از وب سایت وجود داشته باشد. شناسایی مرحله ای که موجب خروج افراد می شود به شما کمک می کند تا فروش های از دست رفته را کشف کنید و روش بازاریابی و گلوگاه های افزایش تعامل مخاطبین را بهینه کنید.

10. لینک ها ورودی به سایت (inbound links)

ایجاد لینک های ورودی به سایت از طریق دیگر سایت ها، به جز موتورهای جستجوگر، علاوه بر افزایش احتمال دیده شدن، موجب ارتقا جایگاه شما در نتایج جستجوگرها می باشد. ارتباط لینکی در صفحات های مشتریان، همکاران، فضاهای مرتبط مانند بلاگ ها یا فاروم ها بسیار با ارزش است. هر چه لینک های سایت شما در فضای مجازی بیشتر باشد احتمال دیده شدن و ارتقا آگاهی عمومی نام تجاری شما را افزایش می دهد. اگر لینک های تعبیه شده موجب ارجاع ترافیک از آن منابع نشده اند ممکن است در فضای نامناسبی لینک خود را قرار داده باشید.

11. عملکرد و بازدهی کلیدواژه ها

این معیار به ارزیابی مداوم را می طلبد. ممکن است نیاز باشد دائماً کلیدواژهای متناسب با کاملات جستجو شده توسط کاربران را تطبیق دهید و سپس با ابزارهای ارزیابی، کلیدواژه های انتخابی خود را رصد کنید. یکی از این ابزارهای کاربردی برای تحلیل و بررسی کلید واژه ها و شناسایی کلیدواژه های مرتبط تر، ابزار Google Keyword planner است.

اکثریت معیارهای یاد شده از طریق ابزار گوگل آنالیتیک (Google Analytics) قابل اندازه گیری هستند و به قابل فهم ترین شکل، این گزارشات، در قالب نمودار و جداول شفاف در اختیارتان قرار می گیرد.

به یاد داشته باشید که مواردی دیگری مانند عمکرد ایمیل ها در کمپین های ایمیلی، تعداد دنبال کنندگان، لایک ها و نظرات در رسانه های اجتماعی، تعداد تماس های دریافت شده و بسیاری شاخصه های دیگر می بایست در ارزیابی حضور در فضای مجازی یک کسب و کار در نظر گرفته شود. در راه رسیدن به اهداف تان حداقل 2 الی 3 مورد را برای ارزیابی مد نظر بگیرد و براساس مستندات بدست آمده، قدم های تان را با اطمینان هرچه بیشتر بردارید. 


مدیریت بازاریابی راهبرد دیجتال برندینگ راهبرد تحلیل بازار کمپین تبلیغاتی تبلیغات کلیلی تبلیغات CPC کمپین تبلیغاتی تبلیغات کلیلی بازاریابی آنلاین استراتژی بازاریابی دیجیتال دیجیتال برندینگ

محمد   شرقی

نویسنده دیجی موند

فعال در حوزه دیجیتال برندیگ، بازاریابی شبکه اجتماعی و تجارت الکترونیک

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
با این 7 روش، برند خود را در ذهن مشتری جایگذاری کنید
معرفی استارتاپ توشه – سرویس پوش نوتیفیکیشن و آنالیتیکس
6 روش بازاریابی آنلاین مناسب برای هر نوع کسب و کاری

مطالب پیشنهادی

تعیین هدف کسب وکار در رسانه اجتماعی
آناتومی یک پست موفق در اینستاگرام – قسمت اول
آناتومی یک پست موفق در اینستاگرام – قسمت دوم
آناتومی یک پست موفق در اینستاگرام – قسمت سوم
صفر تا صد اکانت اینستاگرام تان را تحلیل کنید(معرفی ابزارهای تحلیلی)- قسمت اول

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."