نقش های کلیدی در چارچوب اسکرام


اسکرام به عنوان چارچوبی برای سازماندهی و اجرا شناخته می شود و می تواند پیاده سازی مناسبی از فعالیت های مهندسی و تجربیات اسکرام را با هم یکپارچه سازد. در این مقاله نقش های مهم درتیم اسکرام را با هم بررسی می کنیم. با دیجی موند همراه باشید.

 • نقش های کلیدی در اسکرام

در مقاله ی «اسکرام چیست» به شرح تعریف اسکرام پرداختیم. برای مطالعه این مقاله  بر روی عنوان مقاله ی «اسکرام چیست» کلیک کنید.

اجرا و پیاده سازی اسکرام در هر سازمان  به صورت یک یا چند تیم انجام می گیرد. هر تیم شامل سه نقش کلیدی و مهم است که در ادامه به شرح هر یک از آنها می پردازیم.

نقش های کلیدی در اسکرام

 •     مالک محصول

در اغلب پروژه های نرم افزاری محصولی تولید می شود که یا منطبق با نیاز مشتریان نیست و یا با تاخیر یا به صورت ناقص به بازار  عرضه شد و به دست مشتری نهایی می رسد. منشاء اغلب این مشکلات ناشی از عدم ارتباط مناسب و کافی با مشتریان و ذینفعان، تعریف نادرست ویژگیها و نیازمندیهای محصول و اولویت بندی نادرست آنها می باشد. بنابراین تعریف و اجرای درست و صحیح فرآیند طراحی و توسعه محصول یکی از نقاط کلیدی موفقیت پروژه های نرم افزاری و  در نتیجه کسب و کار است. در چارچوب اسکرام برای رفع این مسائل، نقشی به نام مالک محصول (Product Owner) یا اختصاراً PO در شرکت های چابک نرم افزاری دیده شده است.

 مالک محصول کانون و مرکز قدرتمند رهبری را در تیم اسکرام بر عهده دارد و  مسئولیت انتخاب ویژگی ها و ترتیب انجام آنها در فرآیند توسعه محصول را تنها وی بر عهده دارد. مالک محصول با همکاری ذینفعان و مالک کسب و کار چشم انداز محصول (product vision) را برای عملکرد تیم اسکرام تهیه کرده و به روز نگه میدارد. از اینرو، مالک محصول، مسئول موفقیت یا شکست محصول خود برشمرده می شود. مهمترین وظیفه ی مالک محصول، این است که از انتخاب با ارزش ترین کارها در جهت توسعه صحیح و درست محصول منطبق با چشم انداز آن و ماموریت کسب و کار محصول، اطمینان حاصل نماید. بنابراین مالک محصول می بایست به صورت مستمر و مداوم با استاد اسکرام (scrum master) و تیم توسعه همکاری و تعامل داشته باشد.

یک مالک محصول در واقع مسئول کسب و کار و محصول است و می بایست در تمامی مراحل تولید محصول از نزدیک حضور داشته باشد و به بررسی آنها بپردازد و نقشی به مراتب بیشتر از تحلیل گر تجاری بر عهده دارد. البته در برخی موارد این ریسک وجود دارد که مالک محصول به خاطر نداشتن اختیارات کافی نمی تواند یک محصول را به سمت موفقیت هدایت کند. بنابراین مالکان محصول نه تنها باید از دانش و اختیارات کافی برخوردار باشند بلکه باید انگیزه پیشرفت محصول را داشته و به نوبه ی خود به  بهتر شدن محصول کمک کنند.

نقش های کلیدی در اسکرام-نقش مالک محصول

همانطور که در شکل بالا نیز نشان داده شده است نقش مالک محصول یک نقش مدیریتی نیست بلکه نقشی است که در پیشبرد محصول تاثیر گذار است و بدون برخورداری از دانش، اختیارات و تفکر بلند مدت (استراتژیک)، مالک محصول به یک مدیر پروژه با نقشی کوتاه مدت تبدیل خواهد شد. بعلاوه، مالک محصول تنها فرد مسئول مدیریت بک لاگ محصول می باشد. مدیریت بک لاگ محصول شامل موارد زیر می شود:

 •   تعریف شفاف و واضح آیتم های بک لاگ محصول؛
 • اولویت بندی آیتم های بک لاگ محصول برای بهترین دست یابی به هدف و ماموریت؛
 •  حصول اطمینان از با ارزش بودن نتیجه کار تیم توسعه؛
 • حصول اطمینان از شفافیت، وضوح و قابل مشاهده بودن بک لاگ محصول  برای همه

 

 •     استاد اسکرام

استاد اسکرام نقش مربی را برای کسانی که در حال یادگیری و پذیرش اصول و چارچوب های اسکرام هستند، برعهده دارد. وی به عنوان یک تسهیلگر، می بایست به اعضای تیم اسکرام کمک کند تا وظایف شان را با  سرعت مناسب و عملکرد بهتر ایجاد کنند. وی همچنین به رفع مشکلات و چالش های پیش رو تیم اسکرام و ایجاد بهبود در فرآیند طراحی و توسعه محصول کمک می نماید و موانع کاهنده بهره وری تیم را از میان بر میدارد. اسکرام مستر در واقع، یک رهبر– خدمتگذار برای تیم اسکرام به شمار می رود.
اسکرام مستر به نفرات خارج از تیم کمک می کند تا آن ها متوجه شوند کدام یک از عملکردهایشان کمک کننده به تیم و کدامیک غیر مفید برای تیم میباشد. اسکرام مستر کمک می کند تا همه با تغییر این روابط منجر به حداکثری شدن ارزش نتایج تیم اسکرام شوند. خدمات استاد اسکرام برای مالک محصول عبارتند از:

 •  جست و جو تکنیک هایی جهت مدیریت موثر بک لاگ محصول
 • ایجاد ارتباط موثرو پویا جهت شفاف سازی چشم انداز (vision)، هدف و آیتم های بک لاگ محصول برای تیم توسعه
 • آموزش تیم اسکرام جهت ایجاد آیتم های واضح و کوتاه برای بک لاگ محصول
 • شناخت و درک برنامه ریزی بلند مدت محصول (Product roadmap)
 • تسهیل گری در رویدادها و یا آیتم های مورد نیاز تیم اسکرام

خدمات استاد اسکرام برای تیم توسعه عبارتند از:

 • مربی گری تیم توسعه در جهت خودسازماندهی و فرا- وظیفه شدن
 • آموزش و هدایت تیم توسعه جهت ایجاد فرآورده های نرم افزاری ارزشمند منطبق به نیاز مشتری و ذینفعان
 • حذف موانع از پیش روی پیشرفت تیم توسعه در جهت افزایش بهره وری و عملکرد
 • تسهیل گری در رویدادها و یا آیتم های مورد نیاز تیم اسکرام
 • مربی گری، تسهیلگری و آموزش  تیم توسعه در محیط های سازمانی که هنوز اسکرام به صورت کامل در آن پیاده سازی یا درک نشده است

 

 •     تیم توسعه

در شیوه های سنتی توسعه محصولات نرم افزاری، سمت های گوناگونی مانند معمار نرم افزار، برنامه نویس، مسئول تست نرم افزار، مدیر پاگاه داده  و طراح رابط کاربری (UI/UX Designer) نام برده می شدند اما اسکرام تیم توسعه را به عنوان یک موجودیت تحت عنوان «تیم توسعه» در نظر می گیرد که در آن، گروهی از افراد با تخصص ها و مهارت های مختلف (تیم های چند تخصصی یا Cross functional team) به طراحی، ساخت و تست محصول می پردازد و جنبه های فنی محصول را مد نظر قرار می دهند. فقط اعضای تیم توسعه مسئول تولید فرآورده به صورت مجموعه تیم های خودسازمانده هستند.  این اختیار از سوی سازمان به آنها داده می شود تا کارها را خودشان سازماندهی و مدیریت کنند. هم افزایی حاصله باعث افزایش بازده و سودمندی همه جانبه تیم توسعه خواهد شد.

 


product development product owner product vision scrum scrum master مالک محصول استاد اسکرام اسکرام مستر اسکرام

تیم محتوای   دیجی موند

هم بنیان گذار و مدیر کسب و کار دیجی موند

از حدودا ۳ سال گذشته، تمرکز کاری و یادگیری ما حول محور کارآفرینی، توسعه کسب و کارها و استارتاپ های آنلاین و مباحث دیجیتال مارکتینگ بوده و از اینکه دانش و تجربیات مان را با دیگران به اشتراک بگذاریم، لذت می بریم. با دیجی موند همراه باشید.

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
با این 7 روش، برند خود را در ذهن مشتری جایگذاری کنید
معرفی استارتاپ توشه – سرویس پوش نوتیفیکیشن و آنالیتیکس
6 روش بازاریابی آنلاین مناسب برای هر نوع کسب و کاری

مطالب پیشنهادی

اسرار طلایی و کمیاب کارآفرینان میلیونر در اینستاگرام
ده مهارت ضروری مدیر شبکه های اجتماعی در سال 2017 که به آن نیاز خواهد داشت- قسمت اول
ده مهارت ضروری مدیر شبکه های اجتماعی در سال 2017 که به آن نیاز خواهد داشت- قسمت دوم
9 دلیل که نشان می‌دهد چرا کسی به محتوای شما توجه نمی‌کند
بازاریابی به سبک استارباکس - قسمت اول

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."