ترکیه، یک کشور موفق در بازاریابی محتوا


چگونه کشور ترکیه توانست با تکیه بر بازاریابی محتوا، گردشگران را جذب و سرمایه‌گذاران را وسوسه کند و همزمان پوشاک خود را بفروشد؟ برای دریافت پاسخ این پرسش‌ها با دیجی‌موند همراه باشید.

شما در ذهن خود کشور ترکیه را چگونه تصور می‌کنید؟ اگر تا به حال به این کشور سفر نکرده‌اید احتمالاً به محض شنیدن نام ترکیه همان تصاویری در ذهنتان نقش خواهند بست که در سریال‌ها و یا آگهی‌های تبلیغاتی ساخت این کشور تماشا کرده‌اید. بنابراین بعید نیست که افکار شما در میان مناظری از آب‌های نیلگون، جنگل‌های سرسبز، مراکز خرید لوکس و انسان‌هایی که همگی با لبخندی بر لب به شما خوش‌آمد می‌گویند پرسه بزند.

turkey content marketing

ترکیه از حدود 5 سال پیش به تدریج از تبلیغات مستقیم به سمت روش‌های نوین بازاریابی حرکت کرد. این روند تدریجی به قدری حساب‌شده و هماهنگ پیش‌ رفت که اکنون می‌توان این کشور را به عنوان یکی از بهترین بهره‌برداران از بازاریابی محتوا نام برد.

هرچند آمارها نشان می‌دهند که اتقافات تروریستی در سال 2016 صدمه‌ای جدی به صنعت گردشگری این کشور وارد کرده است اما نمی‌توان رشد و موفقیت‌های کم نظیر ترکیه که ناشی از همگام شدن با آخرین دستاوردهای دانش بازاریابی است نادیده انگاشت.

ماهیت بازاریابی از طریق محتوا بر این پایه استوار است که اگر ما به عنوان یک کسب‌وکار به مخاطبانمان اطلاعات یکپارچه، مداوم، مفید و ارزشمند ارائه دهید در نهایت می‌توانیم آن‌ها را به مشتریان وفادار خودمان تبدیل کنیم. بر همین اساس ترکیه تصمیم گرفت از تبلیغات سنتی فاصله گرفته و همگام با آخرین دستاوردهای علم بازاریابی پیش رود از این رو به روشی پا نهاد که در آن به جای هجوم به سمت مخاطب، او را به سمت خود جذب کند.

سال‌ها پیش تمامی آژانس‌های تبلیغاتی که به فکر تبلیغ برند خود بودند، سعی می‌کردند در میان برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه‌ی مردم، یا در لحظات نزدیک به شروع آن‌ها، نام خود را به اطلاع مشتریان برسانند اما به زودی این روش سنتی برای مخاطبان عادی و حتی در صورت تکرار زیاد، آزاردهنده شد، مردم در برابر این نوع از تبلیغات که سعی می‌کرد در برنامه‌های مورد علاقه‌ی آن‌ها وقفه ایجاد کنند بی‌تفاوت شدند و یا حتی کارهایی مانند چک کردن تلفن همراه را در زمان پخش آگهی‌ها انجام می دهند. بنابراین استفاده از روشی اثربخش‌تر اجتناب ناپذیر شده بود.

از این رو کشورها نیز آموختند که برای جذب توریست و یا ترغیب مردم جهان به خرید کالاهای خود باید به اقدامانی فراتر از تبلیغات سنتی دست بزنند، بر همین اساس کشوری مانند ترکیه متوجه شد که برای رشد و پیشرفت در جهان نیازمند این است که چهره‌ی خود را بسیار زیبا تر و خوش‌رنگ و لعاب‌تر از واقعیت خود در معرض دید جهانیان قرار دهد. آنچه که ترکیه در سال‌های اخیر انجام داد در واقع یک نوع بازاریابی محتوایی همه‌جانبه برای چندین صنعت مهم بود در واقع ترکیه با این کار موفق شد با یک تیر، چندین نشان بزند، این دستاوردها عبارتند از:

  •  افزایش درامد ناشی از توریسم و گردشگری
  • جذب سرمایه‌گذاران خارجی
  • تمایل مردم کشورهای دیگر به پوشاک و منسوجات ترکی

اما ترکیه چگونه به تولید محتوا پرداخت؟ در این جا به بررسی مهم‌ترین عوامل موفقیت ترکیه در دستیابی به اهدافش از طریق نشر محتوا می‌پردازیم:

  • سرمایه‌گذاری عظیم در بخش رسانه

ترکیه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های فراوانی بر روی رسانه‌ها مختلف انجام داد، از جمله این موارد می‌توان به حضور مداوم در پخش از ماهواره‌های اختصاصی عربی نام برد، این رسانه‌های بی‌قید و شرط زمینه‌ی مساعدی برای عرضه‌ی محتوا فراهم کردند.

  • گذار از سنت به سمت مدرنیته

روند این سال‌های ترکیه در فیلم‌ها و آگهی‌های خود بیانگر گذشتن از فیلم‌نامه‌ها کلاسیک و تاریخی و جهش به سمت فیلم‌نامه‌های روز و فناوری محور است، آنچه در سال‌های اخیر از رسانه‌های این کشور شاهد بوده‌ایم بیانگر پررنگ کردن محتواهای دربردارنده‌ی زندگی مدرن و شهری است.

City life

  • القای لوکس بودن

محتواهای تولیدی ترکیه نشان می‌دهند این کشور در تلاش است برای خود یک هویت لوکس در ذهن مخاطبان ترسیم کند، به نحوی که آن‌ها را به سمت آنچه این لوکس بودن و خاص بودن را تداعی می‌کند بکشاند. استفاده از المان‌های بصری جذاب و باکیفیت بالا، یکی از اقدامات مهم تیم‌های تولید محتوای این کشور در این راستاست.

Luxury

در اینجا ذکر این نکته الزامی است که اکثر تولیدات محتوایی این کشور باهدف فرهنگ‌سازی و القای یک سبک زندگی به مردم است. این سبک زندگی از عواطف و احساسات و روابط خانوادگی تا الگوهای مصرف را در بر می‌گیرد. اگر چه این القای ذهنی ممکن است تأثیرات فرهنگی بسیار مخربی بر مخاطبان هدف در کشورهای دیگر داشته باشد اما ترکیه را به اهداف خود رسانده است.

  • فعالیت همه‌جانبه

محتوای ساخت ترکیه بخش وسیعی از مخاطبین در گروه‌های سنی و طبقه‌های اجتماعی مختلف را در بر می‌گیرد. تیم‌های تولید محتوای این کشور برای تمامی حوزه‌های محتوایی هدفشان به طور اختصاصی رسانه‌ای ویژه دارند که به صورت پیوسته در حال تولید و اشاعه‌ی محتوا برای طرفداران خود هستند.

Producing content for various classes

  • هماهنگی و یکپارچگی میان تمام فعالان این عرصه

تیم‌های فعال در عرصه‌ی تولید محتوای این کشور به جای رقابت و کشمکش با یکدیگر در تلاش‌اند تا به گونه‌ای در کنار هم حرکت کنند که تمامی وقت مخاطبان را به خود اختصاص دهند، برنامه‌ریزی برای پخش آگهی‌های بازرگانی مربوط به ترکیه در شبکه‌های مختلف به گونه‌ای است که زمان پخش آن‌ها  دارای هم پوشانی نباشد به نحوی که گویی همگی در امتداد هم هستند. در واقع آن‌ها در تلاش‌اند به نوعی مخاطبان را در کمند آگهی‌های خود نگه‌دارند.

  • تمرکز بر محتوای ویدئویی

اگر تولیدات ویدئویی ساخت ترکیه را با ریزبینی بررسی کنید متوجه خواهید شد که چگونه در عین تنوع و گوناگونی همگی دارای نقاط مشترک یکسانی هستند. از جمله این مشترکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مکان‌های زیبا و روح‌نواز

ترکیه توانسته در ذهن مخاطبان تصویری رویای از خود بسازد به گونه‌ای که گویی تمام ترکیه پر است از مناظر زیبا، کوه جنگل و دریا، ساختمان‌های مجلل و خیابان‌های تمیز.
Beautiful natural scenery in Turkey

2. انسان‌های خوشحال و رنگارنگ

در تمامی ویدئوهای تلویزیونی ساخت ترکیه می‌توان تلاش برای نشان دادن لباس‌های خوش‌رنگ و شاد بر تن بازیگران را مشاهده کرد، حتی اگر بازیگران در نقش پیشخدمتان و قشر ضعیف جامعه باشند باهم با رنگ‌های زیبا خوشبخت و راضی و شاد به نظر می‌رسند. این راهبُرد کمک شایانی به موفقیت صنعت پوشاک کشور ترکیه کرده است این تصاویر به طور ناخودآگاه تمایل به سفر خرید محصولات  و با حتی سکونت در این کشور را در بینندگان بر می‌انگیزد.

Happy people

3. استفاده از وسایل لوکس

اصرار به نشان دادن وسایل لوکس و مدرن مانند خودروهای گران‌قیمت در بسیاری از صحنه‌های ویدئوها به چشم می‌خورد. این ترفند نیز مانند سایر اقدامات تولیدکنندگان محتوای ترکیه‌ای، تلاشی است برای القای هویت لوکس و خاصی که دست‌اندرکارن تولید محتوا در این کشور در تلاش‌اند در ذهن مخاطبانشان ایجاد کنند.

4. نگاه بلندمدت و پرهیز از شتاب‌زدگی

راهبُردشناس های ترک هیچ عجله‌ای برای تزریق سریع مفاهیمشان به ذهن مخاطبانشان ندارند بلکه مانند یک نقاش باحوصله و به دقت در حال طرح زدن ذهن بینندگان هستند. آن‌ها به خوبی دریافته‌اند که بازاریابی از طریق تولید محتوا یک فعالیت زمان بر با نتایج درازمدت است.

اما این بازاریابی محتوایی تاکنون چه نتایجی برای ترکیه داشته است؟

افرادی که در برابر این بازاریابی همه‌جانبه قرار می‌گیرند بسته به وضعیت مالی خود واکنش‌های متفاوتی نشان خواهند داد. ثروتمندان بسته به بودجه و توانایی مالی خود، این کشور را برای گذراندن تعطیلات، خرید، سرمایه‌گذاری و حتی سکونت انتخاب می‌کنند.

Purchase of residence and investment

افراد با درآمد متوسط حاضرند سال‌ها پس انداز کنند تا بتوانند یکی دو بار در زندگی‌شان به این کشور سفر کنند و بهشتی را که در ذهن خود از ترکیه ساخته‌اند از نزدیک مشاهده کنند.

 و در نهایت گروهی از مردم هم هستند که ممکن است نتوانند شانسی برای سفر به این کشور رویایی برای خود قائل باشند بنابراین تلاش می‌کنند برای نزدیکی به رویای شاد و لوکس ترکی، لباس‌های ساخت این کشور را بر تن کنند.


سمیرا   کرمی

نویسنده دیجی موند

لدت کشف دنیاهای تازه همیشه سرمستم می کرد، خوشحالم که این بار برای کشف اسرار دنیای دیجیتال در کنار همسفر خوبی به نام دیجی موند هستم.

محبوب‌ترین ها

معرفی استارتاپ شنوتو – مرجع پادکست های صوتی
با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
5 گام بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها
حضور قدرتمندی از برندتون در فضای آنلاین به جا بگذارید
معرفی کمپین قدرتمند بازاریابی محتوای برند GoPro به نام قهرمان باش

مطالب پیشنهادی

چرا باید بازاریابی محتوا را برای کسب‌وکار خود جدی بگیریم؟
اسرار قدرت خلق ثروت از اینستاگرام – قسمت دوم
اسرار قدرت خلق ثروت از اینستاگرام – قسمت سوم
داستان موفقیت مجله کارآفرینی Foundr در اینستاگرام
حضور قدرتمند برندهای غذا و فست فود در اینستاگرام- مورد کاوی

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."